Peaminister Kaja Kallase poolt kolmapäeval välja öeldud sõnad, et tema pensionäridest vanemad on eeskujuks sellega, et ei vaja toetusi, pahandasid kogu ühiskonda – on veel terve rida inimgruppe, keda elektrihinna tõus raskelt riivab. Tegelikult on vähe hoopis neid, keda see ei puuduta.
Ühed neist, keda katastroofiline elektrihind kõvasti riivab, on tudengid, kes on tulnud Tallinnasse, Tartusse, Viljandisse või veel mõnda ülikoolilinna. Nad üürivad kortereid, kus on üür ja kommunaalid üsna kõrged, üritavad ise tööl käia ja saavad vanematelt lisaraha. Kui nende elektriarve tõuseb kakssada eurot (aluseks on võetud elektriküttega stuudiokorterid Tallinn-Väikeses, kus elab nii tudengeid kui välismaalasi), siis on see neile väga valus. Soojaarved kerkivad ka gaasi või teiste kütteliikide puhul kõrgustesse, nagu on lubanud ja täide viinud Tallinna Soojus ja Utilitas.
Kas tudengid saavad mistahes kompensatsiooni taotleda ja kui nad on tulnud vanematekodust õppeaastaks Tallinna, siis kuidas läheb arvesse nende vanemate toetus? Ja kes maksab Mustamäe mustanahaliste “inseneride” elektri- ning soojaarved?
Reformierakond, peaminister Kaja Kallas ja ettevõtlusminister Andres Sutt on rääkinud tööjõu sisseveo laiendamisest, milleks kavatseb valitsus oluliselt leevendada piiranguid kolmandatest riikidest pärit töötajatele. Eestis töötamise luba pikeneks ühelt aastalt kolmele ja ei oleks Eesti keskmise töötasu nõuet kolmandatest riikidest pärit töötajatele, vaid sektori keskmise töötasu nõue.
Valitsuse algatatud hinnatõus puudutab ka praktiliselt kõiki võõrtöölisi, kes elavad siin korterites, ostlevad siin, kasutavad teenuseid ja saavad nüüd hinnatõusu kraesse. Kui atraktiivne saab võõrtööliste jaoks olema kiiresti vaesuv kõrgete hindadega ja samas Lääne-Euroopast oluliselt väiksema sotsiaalse kindlustundega Eesti?
Eesti kõrged elektrihinnad peletavad siit ka võimalikud investorid – kes tahaks siia investeerida, kui juba ainuüksi kontoripindade elektriarved tormavad kõrgustesse? Kaja Kallase valitsus peletab siit eemale kogu ettevõtluse, sest nagu alljärgnevalt näha on, ei ole Põhjamaades elekter nii kallis, kui on Eestis.
Peaminister Kaja Kallase valitsus on hävitanud praktiliselt kogu usalduse riigisüsteemi vastu. Ise arvab ta seejuures, et selline hinnatõus olevat ju ülemaailmne ja selle vastu ei saa midagi ette võtta – siit ongi näha, kuidas Reformierakond on sedavõrd Brüsseli sulase rolli langenud, et ei usugi enam Eesti omariikluse võimalustesse oma probleeme ise lahendada.
Jüri Kukk, toimetaja