Uued Uudised

Karl Olaf Rääk: elektribörs on nagu eesti muinaslugude kratt, automaatne võõra vara omastamise masin, kõrgtehnoloogiline röövel

EKRE pikett meeleavaldus Stenbocki maja ees 13.10.2022. Karl Olaf Rääk

Kolumnist ja EKRE poliitik Karl Olaf Rääk pidas 13. oktoobri hoiatuspiketil Stenbocki maja juures kõne,  mida saab nüüd lugeda koos selgitavate viidetega.

“Alustan hea uudisega. Tuleb avaldada tunnustust meie auväärt isevalitsejatele. Nimelt on nad rahvuskonservatiividele väga head müügitööd teinud. Meie “Elektri hind alla” kampaaniaga liitumiste arv oli viimaste päevade jooksul stabiliseerunud kusagil 400-500 inimese vahele päeva kohta. Peale 12. oktoobri vassimisi gaasivarustuse ümber hüppas päevaste liitunute arv 800 peale. Nii et tubli töö, valitsus! Nii jätkata!

Aga nüüd kõne ametliku osa juurde. Me elame info ülekülluse ajal. Meid pommitatakse iga päev tohutu hulga uudiste ja sõnumitega. Selle tulemusena kaovad kuitahes tähtsad teadmised veerand tunniga unustusse, need maetakse uue info laviini alla. Me võime korraks näha vastuseid suurtele küsimustele, nagu mis on elu mõte, kas Universumil on lõpp või kuhu kadus 10 miljonit dollarit, ning need sedamaid unustada.

Mis me antud teadmisega peale hakkame, enne kui seegi ära kaob? Selleks, et mingi idee suurest infomürast eile tõuseks, on vaja seda korrata. Korrata nüri järjekindlusega, nii et endalgi imelik hakkab. Just seetõttu kordan paari asja elektribörsi kohta.

Elektribörsi surutakse meile väga oskusliku müügijutuga peale. Turumajandus, nõudlus ja pakkumine, targad algoritmid, varustuskindlus, solidaarsus – need on vaid mõned märksõnad. Kõik tundub nii loogiline ja õige. Kuulad, silmalaud muutuvad raskeks, pea hakkab kaasa noogutama… kuni järsku lülitub mõistus uuesti sisse ja ütled endale: oot-oot, miski siin ei klapi.

Eesti Statistikaamet ütleb, et ärisektor tarbib meie elektrist kaks kolmandikku, eratarbijad ühe. Ärisektor tarbib seega kaks korda rohkem elektrit kui kodumajapidamised. Kui me vaatame aga Nord Pooli hinnagraafikuid, siis hinnad pole kõrged mitte keset tööpäeva, vaid õhtul, hommikul ja nädalavahetustel. Mitte siis, kui huugavad tehased ja kontrorid, vaid siis, kui kodudes huugavad elektripliidid ning pesumasinad.

Vaatad neid arve ja mõtled, et siin on midagi valesti. See ei ole loogiline. Siis mõtled veel ja taipad, et see ei olegi loogiline, sest tegemist on sulaselge valega. Hind ja tarbimine ei ole omavahel seotud. Süsteem toimib nii, et igal ajahetkel inimeste taskust maksimaalne raha välja pigistada. Elektribörs on nagu eesti muinaslugude kratt [1], automaatne võõra vara omastamise masin, kõrgtehnoloogiline röövel.

Eelnevast tuleneb veel paar järeldust. Euroametnikud ja nende kohalikud vasallid kinnitavad meile, et vähendage tarbimist, see toob hinnad alla. Nihutage tarbimist väiksema nõudlusega ajale. Meil on nutikad seadmed, mis võimaldavad tarbimist nihutada. Kui me aga lähtume reaalsest olukorrast, kus hind ei sõltu tarbimisest, vaid müüjate suvast, siis milline on tarbimise vähendamise mõju hinnale? Olematu. Täpselt samamoodi nagu osade asjapulkade lubadused, et kui kunagi ehitame jämedamad juhtmed ja torud, küll siis hind kukub madalaks [3]. See on vale. Kuni hinda saab suvaliselt liigutada, pole mingit vahet, kui palju või mis suunas molekul voolab.

Nüüd 4000 eurosest megavatt-tunni hinnast. Elasime siin ilmsüütult ja ühel ilusal päeval põmaki! Elekter maksab 4000 eurot megavatt-tunni eest. Kes haaras südamest, kes hüüdis Kõigevägevamat appi. Asjaomased teesklesid aga üllatust ja asusid maa alt ja maa pealt otsima kurja kotermanni, kes sellise hinna tekitas. Algatati uurimisi ja punuti keerulisi teooriaid, alates tarkvara veast kuni finantsinstrumentide kuritarvitamiseni.

Seletus on aga siinsamas meie nina ees. Nord Pooli Baltikumi piirkonnajuht Ingrid Arus seletas intervjus nii [2]: selleks, et tipphind järgmisele tasemele tõuseks, peab vähemalt ühes piirkonnas (näiteks Baltikum), vähemalt ühe tunni jooksul olema hind kõrgem kui 60% senisest tipphinnast. Lihtne ja selge. Üks piirkond, üks tund, hind tõuseb.

Uskumaks, et täpselt vajalikud tingimused said absoluutselt juhusliku asjaolude kokkulangemise tõttu täidetud, peab olema vähemalt sama naiivne kui praegune majandusminister. Jutud sellest, kuidas Nord Pooli töötajad kangelaslikult hindadega võitlesid, kuidas kaks tundi suudeti päästa, aga vaat seda otsustavat ühte tundi mitte… no ei kõla usutavalt.

Eelnev tõendab veelkord, et elektribörs ei allu mitte majandusseadustele ja loogikale, vaid on tahtlikult manipuleeritav.

Tõend 2B: kui 4000 eurone hind nii negatiivset vastukaja tekitas, siis otsustati piirhinna tõstmine ära jätta. Otsustati! Järsku ei olnud enam olulised ei nõudlus ja pakkumine ega kaljukindlad reeglid, vaid otsustati ja tehti. Siit küsimus: mis kinnitab, et kogu hinnakujundus ei ole sama subjektiivne?

Lõpetuseks veel üks näide hoopis teisest valdkonnast, kuid samast ooperist. Maksete vahendaja PayPal teatas hiljuti, et nad hakkavad väärinfo levitajaid trahvima 2500 USD suuruse summaga. Kusjuures seda, mis on väärinfo ja mis mitte, jääb PayPali esindajate otsustada. Ja raha ei võeta mitte ainult PayPali kontolt, vaid minnakse ka inimeste pangaarve kallale.

Teade tekitas pahameeletormi ja loetud tundide jooksul kuulutas PayPal avalduse veaks. Nende sõnul oli tegemist inimliku eksitusega. Loomulikult nad valetasid. PayPali taolises firmas käivad sellised otsused ja avaldused läbi mitmeastmelise kooskõlastusringi [4]. On täiesti välistatud, et selline teade satub avalikkuse ette juhuslikult, kuna kellegi sõrm sattus vale klahvi peale. Tagasi tõmmati seetõttu, et puhkes protest ning inimesed hakkasid massiliselt oma kontosid sulgema. Muidugi, PayPali puhul oli klientidel kasutada kaalukas mõjutusvahend. Nagu tavatses öelda tuntud filantroop Al Capone, hea sõna koos revolvriga on märksa tõhusam kui ainult hea sõna. Ja PayPal’i kohutas klientide rahast ilmajäämine väga. Raha on röövlite nõrk koht.

Mis nende lugude puhul ühine, on surve inimestele, raha ära võtmise himu ning valetamine. Nad ei jäta jonni, enne kui vastuseisu kohtavad. Ja kui vastu hakatakse, siis peidavad nad end lapsikute hädavalede taha. Aga tõmbavad tagasi.

Meie ei saa kohalikke röövleid sama mõjusalt veenda, kuna elektri tarbimisest loobumine ei ole lihtne. Aga oma vastuseisu me saame ja peame avaldama! Kõigile suurtele meeleavaldustele on järgnenud järeleandmised. Seega tuleme välja ja avaldame meelt! Kohtume 16. oktoobril kell 12 Vabaduse platsi suurel meeleavaldusel “Elektri hind alla”. Ja toetagem Konservatiivset Rahvaerakonda, ainsat jõudu, kes eesti inimese huvide eest seisab.”

Lisatud viited:

[1] EKSS 2009, otsisõna “kratt”
https://www.eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=kratt

[2] Sildmets, K. (27.08.2022) Kui kõrge on liiga kõrge? Nord Pool tõstab elektrihinna ülempiiri veelgi kõrgemale. Delfi Ärileht
https://arileht.delfi.ee/artikkel/120057462/kui-korge-on-liiga-korge-nord-pool-tostab-elektrihinna-ulempiiri-veelgi-korgemale

[3] Koppel, K. (09.08.2022) Elering põhjendab Eesti ja Soome elektrihinna mäekõrgust vahet pudelikaelaga, ERR portaal
https://www.err.ee/1608679000/elering-pohjendab-eesti-ja-soome-elektrihinna-maekorgust-vahet-pudelikaelaga

[4] Tucker, J.A. (10.10.2022) The PayPal Fiasco Was No Accident. The Epoch Times
https://www.theepochtimes.com/the-paypal-fiasco-was-no-accident_4786458.html

Exit mobile version