Prantsusmaa on tegemas ajalugu: kusagil mujal pole rahvas juba aastaid, pettununa “liberaalses demokraatias”, mille sünnikodu see maa on, võidelnud tänavatel enda õiguste eest. Ja sellel maal on nähtav ka see, kuidas võimueliit üritab rahvaliikumised, nagu oli “kollased vestid”, lihtsalt välja kurnata, ja siis oma tahtmised läbi suruda.
Prantsuse ametiühingud kutsusid neljapäeval üles uutele tööseisakutele ja meeleavaldustele president Emmanuel Macroni pensionireformi vastu, vahendasid meediakanalid. Uued massimeeleavaldused ja streigid on kavandatud 13. aprilliks.
Ametiühingute väitel osales neljapäeval meeleavaldustel peaaegu kaks miljonit inimest. Siseministeeriumi hinnangul oli osalejaid tunduvalt vähem ehk umbes 570 000 inimest.
Taas leidis aset ka kähmlusi politseinike ja meeleavaldajate vahel.
Ametiühing CGT väitis, et pealinna Pariisi meeleavaldusele oli tulnud 400 000 inimest, mis on veidi vähem, kui eelmisel nädalal. Pealinnas peeti kinni vähemalt 20 inimest.
Suured protestimarsid leidsid aset ka mujal riigis, mille seas Montpellieris ja Marseille’is.
“Me ei ole veel alla andnud ega kavatsegi seda teha,” ütles 50-aastane riigiteenistuja Davy Chretien lõunaranniku sadamalinnas marssides.
Pariisis süttis protesti käigus põlema Macroni soositud restorani varikatus. Uudisteagentuuri AFP andmetel loopisid mitmed meeleavaldajad Prantsusmaa lääneosas asuvas Nantesis politseinikke kividega, kes vastasid pisargaasiga. Kirde-Prantsusmaal asuvas Nancys süütasid meeleavaldajad riigi keskpanga kohaliku haru sissepääsu.
Mujal jäid meeleavaldused suures osas rahulikuks ja paljudes osalesid tantsijad või puhkpilliorkester.
Siseminister Gerald Darmanin teatas hilisõhtul suhtlusvõrgustikus Twitter, et seoses meeleavaldustega peeti kinni kokku 111 inimest ja 154 politseinikku sai vigastada, kellest mõned tõsiselt.
13. aprilli meeleavaldused toimuvad päev enne Prantsusmaa põhiseadusnõukogu otsust pensionireformi kohta. Nõukogul on õigus seadus kas osaliselt või täielikult kehtetuks tunnistada. Kui see aga heaks kiidetakse, siis võib Macron sellele alla kirjutada. (AFP-STT-BNS)