Uued Uudised

Kersti Kaljulaid tõestas taas, et Eesti poliitikutele meeldib odavat populaarsust koguda 

Russian President Vladimir Putin meets with his Estonian counterpart Kersti Kaljulaid at the Kremlin in Moscow, Russia April 18, 2019. Alexander Nemenov/Pool via REUTERS

Kui peaminister Kaja Kallas jäi vahele Vene-suunalise pereäriga, siis teatas ta küüniliselt, et kohe kui asi avalikuks sai, olevat tema abikaasa oma osalusega lõpetanud – justkui see kompenseeriks pooleteiseaastase kaubitsemise agressoriga.

Selline variserlik käitumine tundub olevat üleüldine – Kersti Kaljulaid näiteks teatas kolmapäeval, et lahkus Alexela nõukogust, sest ettevõte impordib endiselt Eestisse Venemaal toodetud gaasi.

“Suvel tekkinud tõrked Kasahstani tarnetega asendati kahjuks ikkagi Venemaal toodetud LPG-ga. Kuigi ettevõte otsib uuesti alternatiive, võtab see aega. Mõistagi ei saa ma äri Venemaaga heaks kiita, mistõttu esitasin täna taotluse nõukogust lahkumiseks,” märkis Kaljulaid.

“Loodan, et nii Alexela kui teised Euroopa ettevõtted saavad võimalikult kiiresti Vene energiast priiks,” kirjutas Kaljulaid. “Selleks on muidugi vaja ka rahvusvahelist koostööd ja otsustusjulgust, konkreetselt LPG osas aga ka Euroopa sanktsioonimehhanismi ja suuri investeeringuid. Üksi tegutsedes satub ohtu meie toidutööstus,” lisas ta.

Sotsiaalmeedias juba küsitakse – kas põgenemine on lahendus? “Kas poleks õigem jääda nõukogusse ja võidelda kohapeal selle eest, et Vene gaasi ei ostetaks? Ja mida ta siiani tegi – kas märkas alles nüüd, et Vene-äri käib?” küsib üks kommentaator.

AS Alexela väitel on ettevõte poolteist aastat püüdnud leida lahendus LPG gaasitarnetele. Jaanuaris suudeti leida asendus Kasahstani näol, kuid suvel kasahhidega koostöö riigis aset leidva energiakriisi tõttu lõppes.

“Oleme tänaseks jõudnud tagasi alguspunkti selle LPG gaasiga, mida vajame toiduainetööstuses ja põllumajanduses. On äärmiselt kahju, et Kashastani import on osutunud ajutiseks lahenduseks,” sõnas Alexela juhatuse esimees Marti Hääl.

See tähendab, et Alexela ikkagi püüab midagi muuta – Kersti Kaljulaid aga paugutas uksi, jättis firma tegemised kus see ja teine, loobus võitlusest selle nimel, et Vene gaasi ei kasutataks, ja üritab ennast näidata põhimõtetega inimesena.

Kaja Kallas on riigi vabalangusesse viinud ega astu tagasi – Kersti Kaljulaid deserteerus Alexela rindelt ja karjub nüüd rinde tagant, kui vastu on ta Vene-ärile. Kumbki naispoliitiku otsus pole heakskiidetav.

Võib-olla tahtis Kersti Kaljulaid hoopis ennetada samasuguseid süüdistusi, nagu sai Kaja Kallas?

Vene-äri tuleb igal juhul lõpetada, ka Alexelal, aga seda tulebki teha kohapeal, ka firma nõukogus, kuid Kaljulaid otsustas valida kergema tee ja vibutada rusikaid kaugemalt.

Uued Uudised

Exit mobile version