Uued Uudised

Kord oli Eesti valmis sõtta minema, nüüd ei saa agressorriigi kodanikelt valimisõigustki ära võetud

Kui Venemaa alustas mõne aasta eest laialdast sissetungi Ukrainasse, oli Reformierakonna juhitav riik valmis lausa ise sõtta minema – ja nüüd on asjad sedavõrd muutunud, et ei suudeta Vene kodanikke Eestis, kes valivad sealsetel presidendivalimistel Putinit, siinsetest kohalikest valimistest kõrvale jätta.

Sotsiaalmeedias juhitakse tähelepanu sellele, et suur osa sõnavõttudest sel teemal keskendub tõestamisele, miks seda teha ei saa, selle asemel, et teha kiiresti midagi, et see oleks võimalik. Vene kodanike “kaitseingliks” on kujunenud sotsid ja siseminister Lauri Läänemets, kes samas õhutab religiooni pitsitamise kaudu õigeusklikke Eesti venelasi ebalojaalsusele riigi vastu.

ERR vahendab: “Ainus viis kolmandate riikide kodanike valimisõigust ära võtta on põhiseaduse muudatusega, leiab kehtiva põhiseaduse üks loojatest, vandeadvokaat Jüri Raidla. Enne järgmisi valimisi on see tema sõnul matemaatiliselt veel võimalik, kuid ei ole riigiõiguslikult ilus. “Kui tekib poliitiline otsustus riigikogu tasandil, et hääleõigus Vene ja Valgevene kodanikelt tuleb ära võtta, siis minu sügava veendumuse kohaselt ainus juriidiliselt korrektne viis seda teha on põhiseaduse muutmise kaudu.”

Üks kommentaator küsib selle peale: “Mis ajast hoolitakse siin riigis “riigiõiguslikust ilust”? Kui on vaja mõnele poliitikule “ära teha”, kaitsta oma toiduahelat või suruda läbi maksutõusud, laskeala laiendus või fosforiidikaevandus, tehakse asi JOKK-süsteemis ära, kuigi riigiõiguslikult ei näe see sahkerdamine kuidagi ilus välja.”

Teine kommentaar: “Kui Ukraina sõda algas, oldi valmis kõik relvad ära andma ja ise ka sõtta minema, aga praegu ei saa isegi putinlasi ära nullida. Kõik need jutud Vene kodanike lojaalsusest ja õigustest olid teema 1991. aastal, nüüd tuleks kõik lihtsalt ära teha, olgu see kui tahes ebakorrektne, sest tegu on agressorriigi kodanikega. Aga ikka käib mingi jahumine!”

“Vene kodanikelt tuleb valimisõigus ära võtta, mitte veeretada aastaid jutte sellest, kuidas seda teha ei saa või kui raske see on. Sõjaaegadele omane julgeolekumaks tehti kohe ära, aga võõrastelt valimisõigust ära võtta ei saa?”

Allikad: sotsiaalmeedia, ERR

Exit mobile version