Kreeka valitsus ennustab, et järgmisel aastal võib riiki sisenevate illegaalsete immigrantide arv tõusta kuni 100 000-ni. Valitsuse migratsioonivolinik Manos Logothetis tunnistas kolmapäeval antud pressikonverentsil, et tegemist on tõsise kriisiga.
Logothetise sõnul plaanib Kreeka valitsus saata järgmisel aastal riigist välja Türgisse umbes 10 000 migranti, lisaks on kavas laiendada olemasolevaid migrandilaagreid Kreeka saartel, kuna need on praegu täielikult ülerahvastatud. Hetkel on erinevates laagrites kokku enam kui 41 000 migranti (laagrid olid algselt ehitatud 8500 migrandi majutamiseks), mis on suurim arv alates 2016. aastast, pärast seda, kui Euroopa Liit sõlmis Türgiga kokkuleppe rändesurve vähendamiseks EL-ile.
Selle aasta jooksul on sisenenud EL-i Türgi kaudu 70 000 migranti, mida on 2018. aastaga võrreldes 46% rohkem. Sel põhjusel – ja 2020. aastaks tehtud ennustuse taustal – on tekkinud õigustatud kahtlus Türgi–EL-i kokkuleppe tõhususes. Die Welt avaldas salajase EL-i raporti, milles tõdetakse, et Kreeka piirivalve andmetel on Türgi piirivalvurid juba mitmeid nädalaid keeldunud tegemast koostööd ning lasknud migrante vedavad paadid üle mere Kreekasse.
Olukord ülerahvastatud migrandilaagrites on äärmiselt keeruline. Hiljuti tuli evakueerida Kosi saare laagri töötajad, kuna laagris toimus pidev vägivallatsemine, valitseb ka puudus toidust, riietest ja ravimitest.
Kreeka on viinud 34 000 migranti saartelt üle mandrile, kuid see on jällegi kutsunud esile kohalike protesti. Ehkki paljud migrandid jäävad ka Kreekasse, soovib suurem osa siiski liikuda edasi Lääne-Euroopasse ning jõuda Albaania piirile eesmärgiga kasutada sealsete inimkaubitsejate abi. Uus Balkani teekond ongi muutunud juba väga aktiivseks, sajad migrandid liiguvad läbi Bosnia Horvaatia piiri poole.
Allikad: Die Welt, Breitbart