Eestis oli üksvahe käibel rumal loosung “Usaldan teadust!”, mis viitas sellele, et selle ütleja usub ebateaduslikult pimesi. Tegelikult võib teadust usaldada, aga mitte alati teadlasi, kes kipuvad kaasa minema poliitilis-ideoloogiliste tellimustega, tõenäoliselt ostetakse nad ära rahastusega, sest teadust ilma selleta ei saa.
Nüüd, tuuleparkide massilise laiendamise ajastul, tembeldatakse “soolapuhujateks” kõik, kes suuremastaabilise tööstusmaastiku vastu on, ning mõnigi teadlane muutub Saulusest Pauluseks.
2019. aasta 6. augustil kirjutas portaal Digigeenius kahtlustusest, et USA saatkonna töötajad Kuubal langesid akustilise rünnaku ohvriks.
Tallinna Tehnikaülikooli akustikalabori professor Jüri Lavrentjev rääkis tollal, et “Inimorganitel (maks, süda, kops, aju jm) on kindlad omavõnkesagedused, millise juures tekib neis resonants, mil nende võnkeamplituud läheb väga suureks. See omakorda tekitab häireid nende organite töös.”
“Kuna igal organil või selle osal on oma iseloomulik omavõnkesagedus, siis saaks sageduse valikuga mõjutada erinevate organite tööd,” rääkis Lavrentjev Geeniusele. Tema sõnul kasutatakse enamikes akustilistes relvades infraheli, mis on alla inimese kuulmispiiri ehk alla 20 hertsi.
Nüüd räägib Lavrentjev tuulikutega seoses hoopis muud juttu, öeldes, et “soolapuhujad omistavad infrahelile müstilisi omadusi:”
ERR vahendab: “Mitmel pool Eestis libaekspertide üles köetud tuulikuhüsteeria põhineb kulunud vandenõuteooriatel ning tuulikute tekitatud infraheli ei kahjusta tegelikult mitte vähimalgi määral inimeste tervist, kinnitavad teadlased.
Ligi 30 aastat akustikaga tegelenud Tallinna Tehnikaülikooli praktik-professor Jüri Lavrentjev nentis, et infrahelile kiputakse omistama müstilisi omadusi. /…/ Kokkuvõttes on tuulikute müra nii madala tasemega, et kõrvakuulmisele see mingit mõju ei avalda.
Rangelt võttes sellist asja nagu infraheli pole olemas. Sellest tuleb ka lihtne järeldus – kui organismi ei kahjusta kõrgema sagedusega helid, miks peaks seda tegema madalamad sagedused?” arutles professor.
Samuti kummutab Lavrentjev levinud valearvamuse, et inimese erinevatel organitel, nagu maksal, kopsudel, südamel, on kindlad resonantsisagedused, mille tõttu paneb infraheli need võnkuma ja võib neid organeid kahjustada.”
Selle teadlasel on küll viie aasta jooksul seisukohad täiesti vastupidiseks muutunud. Ehk on siin mängus tuulearendajad, kes suudavad rahapakkidega teaduslikke vaateid muuta?
Meenub ka viroloog ja praegune Eesti 200 poliitik Irja Lutsar, kelle seisukohad Covidi suhtes erinesid oluliselt olenevalt sellest, kas ta oli tavateadlane või valitsuse teadusnõukoja juht.
Uued Uudised