Kolmapäevases Riigikogu infotunnis kritiseeris EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme peaminister Kristen Michali ja varasemate Kaja Kallase valitsuste hukatuslikku majanduspoliitikat.
“Fakt on see, et Eesti on olnud kümme kvartalit järjest majanduslanguses. See on ka fakt, et tegemist on Euroopa pikima majanduslangusega või negatiivse kasvuga. Ka maailma mõistes paistame me silma ühe pikima ja sügavaima majanduslangusega. Et seda illustreerida – suvel käisid ka IMF-i – mina küll ei ole siin suurte globalistlike rahandusorganisatsioonide kõige suurem fänn, aga mingeid numbreid nad kokku korjavad ja neid meiega jagavad – delegatsioon siin ja tegi ka meie kohta siin kriitikat, aga nad panid kokku maailmamajanduse pildi 2024. aastal ja ütlesid, et maailmas on ainult seitse riiki, kus on negatiivne majanduskasv, Eesti on siis nende hulgas ja me oleme siis põhimõtteliselt samas klubis, nagu on Sudaan, Jeemen ja Haiiti, pluss veel siis Argentiina. Argentiina rõõm on muidugi see, et nendel majandus juba hakkab ka paremuse suunas liikuma.
Seda me oleme siis kümme kvartalit saanud pärast seda, kui Reformierakonna lendav tsirkus tuli eelarvet korda tegema ja majandust kasvatama maksutõusudega. Mina küsin teilt, et mis see teie selline suurepärane plaan on? Te teete nüüd uue ringi maksutõuse, te ei kavatse mitte midagi ette võtta elektrihindade tõusuga, sest te kavatsete edasi minna selle nii-öelda roheenergiaga, mis toob meile veel kallima elektri. Millistest riikidest me veel mööda läheme ja kas me muutume veel hullemaks kui Haiiti ja Sudaan või jääme neist ikkagi natuke veel ettepoole teie majanduspoliitika tagajärjel?”
Pärast peaministri vastust jätkas Martin Helme: “Reformierakonna võime enese müüte uskuda ja neid korrata on muidugi selles mõttes hämmastav. Vastutsüklilisust olete te teinud ju kõik need kümme kvartalit alates sellest ajast, kui Kaja Kallas astus valitsusse ja võttis üle ja hakkas riigi rahandust korda tegema.
Esimene asi, mida siis tegi see uus valitsus, tegi lisaeelarve, millest ta kulutas võrreldes vastuvõetud riigieelarvega üle 700 miljoni rohkem raha. See oli Kaja Kallase valitsuse esimene asi, mis nad tegid 2021. aastal – puhas vastutsüklilisus.
Kõik aastad, mis on olnud nüüd Reformierakond valitsuses pärast seda, kui oli Jüri Ratase valitsused, on olnud riigieelarve ülekulu vahemikus poolteist miljardit ja või natuke rohkem või vähem – suurusjärgus poolteist miljardit igal aastal. Kas need olid puhvrid, mida te kulutasite? Ei, te laenasite raha turult. Mis see vahe meil on, kas te kulutate töötukassa puhvreid, nagu mina kulutasin või meie kulutasime koroonakriisi ajal, mitte ei võtnud laenu, vaid võtsimegi töötukassa reservist raha, et tööturg käimas hoida, või teie võtsite laenu.
Laen on kallim kui see reserv. Aga te olete seda teinud, majandus ikka langeb. Ja siis me kuuleme juttu sellest, kuidas kõigil teistel on ka raske. Aga näe, ei ole, ei ole Lätil nii raske kui meil, ei ole Leedul nii raske kui meil, ei ole Soomel, Rootsil, Saksamaal – neil kõigil on ka majanduses keerulised ajad, aga mitte nii raske kui meil. Millal ükskord reformierakondlased peeglisse vaatavad ja ütlevad: pekki keerasime, ise keerasime ja hakkama ei saa parandamisega?”
Urmas Reinsalu küsimust toetades rääkis Martin Helme: “Kulla Kristen Michal, teie lahendus ju ongi laen. Mitte teistel, vaid teie valitsus, Reformierakonna valitsus on laenanud viimased kolm aastat nagu purjus meremees lõbumajas ja jätkab samamoodi laenamist. Sellepärast et kui me vaatame RES-i prognoosi, mida siin avaldati, koos järgmise ringi maksutõusudega ja koos teie poolt paljuräägitud kärbetega, on 2026. aastal vaja laenata ikka 2 miljardit, et hoida riiki käimas.
Teie olete ju need hullunud laenajad. Te olete kolm aastat olnud, Reformierakond on olnud peaministri- ja rahandusministriametiga ja te olete kahekordistanud riigi võlakoormat. Ja mida te kogu aeg soiute 17. aastast, nagu ühe aasta jooksul või kahe aasta jooksul oleks olnud keegi teine suutnud kõik untsu keerata. See teie võime sihukest kaksisoimu juttu ajada on lihtsalt hämmastav. Ma lihtsalt kuulan ja mõtlen, et midagi teha ei ole, vaja on ära kannatada. Ei, kallid sõbrad, ei ole vaja ära kannatada, on vaja tulla välja oma mullist, kus te nii-öelda panete majandust kasvama majandust põhja ajades.
Enne ütlesid meile siin, kuidas teie eesmärk on riigi asjad korda teha. No kulla inimesed, võtke ennast kokku, tehke ometi reaalsuskontroll. Iga päev, kui teie valitsete, lähevad ju riigi asjad rohkem korrast ära. Jumala eest, tehke ruumi kellelegi, kes aru saab, teeb põlvel ja persel vahet. See lihtsalt on õudne vaadata, kuidas te valitsete.
Aga mul on kärpe kohta konkreetne küsimus, kui me siin tervet maailma katame. Selle aasta suvel öeldi, et Rail Balticu väljaehitamine – ja ärme räägi eurorahast, te kõik kohe hakkate eurorahast rääkima – Eesti maksumaksjale prognoosi järgi – ja see on veel sõbralik prognoos – kallineb 2,7 miljardi võrra. Eesmärk on kümnendi lõpuks välja ehitada. Kui me jagame 2,7 miljardit ära kuue aasta peale, siis on 450 miljonit eurot aastas kallinemine. See ei ole see kulu, mis juba on sisse planeeritud, see on kallinemine. Kust te selle raha võtate? Või jätate selle äkki ära?”
Allikas: Riigikogu stenogrammid