Uued Uudised

Miks on riiklik veteranipäev just jüripäevale seatud?

Osterfeuer in Osnabrück am 20.04.2025 in Osnabrück Ein Osterfeuer in Osnabrück Sutthausen. Foto: osnapix Osterfeuer in Osnabrück *** Easter bonfire in Osnabrück on 20 04 2025 in Osnabrück An Easter bonfire in Osnabrück Sutthausen Photo osnapix Easter bonfire in Osnabrück MT

Sõdades võidelnud veteranid on kahtlemata austamist väärt, kuid tänases poliitilises olukorras tekib küsimus, et miks see tähtpäev tosin aastat tagasi just jüripäevale seati? Muide, tollal valitses Reformierakond ja varsti oli tulemas kooseluseadus.

Ajaloost on teada, et paljud kristlikud tähtpäevad seati just paganlike pühade ajale, et nende tähistamist uue pühaga vähendada. Ära keelata on mõttetum, parem on anda võimalus edasi pidutseda, aga teisel põhjusel.

Jüripäev tähendas vanarahvale kevadtööde algust, kuid eesti rahvale seondus see ülestõusuga sakste vastu ammusel 1343. aastal. Sellest päevast on eestlastele saanud omamoodi vastupanupäeva sümbol.

Riiklik veteranipäev samal päeval, mis on mõistagi väga õilis tähtpäev, vähendab oluliselt just Jüriöö ülestõusu tausta. Miks hakata korraldama jürituld, kui samal päeval on Veteranirock ja paljud muud üritused? Seda eriti praegusel ajal, mil rahvas on Reformierakonna valitsuse vastu sedavõrd verine, et haaraks koodid-viglad kohe, kui keegi esimese lõkke süütaks.

Mõistagi võib see vandenõuteooriana tunduda, aga pange tähele, kuidas Eestis on vandenõuteooriad väga reaalseks saanud – mehe ja naise abielu pilastati Eestis ära täpselt samamoodi nagu kõigis liberaalse Lääne riikides. Kogu liberaalses ruumis lõhutakse seniseid väärtusi ühe ja sama sepahaamriga ning pihta saab ka jüripäev.

Miks ei pandud veteranipäeva kuupäevale, mil teist põhjust midagi muud tähistada poleks?

Uued Uudised

Exit mobile version