On täiesti kummaline, kuidas Eestis said elektrihinnad nii kõrgele kerkida – meie eliit on ju sedavõrd tark, et iga mees sobib nii lüpsjaks, kirurgiks, keevitajaks kui günekoloogiks. Vähemalt ise nad arvavad nii. Aga võib-olla ongi häda selles, et vastutavatele ametikohtadele pannakse inimesed, kes asjadest midagi ei tea.
ERR vahendab: “Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) nõukogu alustab läbirääkimisi RMK juhatuse esimehe ametikohale Mikk Marraniga, kes praegu töötab välisluureameti juhina ja kelle ametiaeg lõppenuks kolme aasta pärast.”
Kas tõesti metsandussektorist kedagi sellisele ametikohale ei leitud, et sinna pidi pandama luuraja? Kas see mees on tõesti nii andekas, et kui pärast RMK-d otsib PERH tippkirurgi, on Marran ka seal kohe hakkamas?
Jutud Marrani eeldustest on tavaline parteipoliitiline plära väljakutsetest, juhtimiskogemusest, väljaspoolt tulija selgemast pilgust ja nii edasi, mis aga tähendab, et uus RMK juht hakkab alles uut ametit õppima. Kuni tuleb “uus väljakutse” näiteks lennunduse alal.
“Mikk Marranil on pikaajaline juhtimiskogemus. Teda tuntakse kui liidrit ja head inimeste juhti. Usun, et metsandussektorist väljastpoolt tulnuna on Mikul võimalik mõista ja leida lahendusi metsandusega seotud ühiskondlikele ootustele. /…/ Viis-kuus aastat on metsanduses olnud diskussioon, kus on huvi mitmete gruppide, sealhulgas poliitikute poolt. RMK nõukogule tundus, et see vajab natuke teistsugust lähenemist, kui seni on olnud,” selgitas RMK nõukogu esimees Randel Länts.
Länts on sots. Kas tegu on nüüd parteipoliitilise loksutamise ja toiduahela loomisega, sest Marranil puuduvad tegelikult igasugused metsandusteadmised – ERR ütleb, et “Marran pole õppinud metsandust ega mõnda muud sellega seonduvat eriala”? “Meie konkursil oli erialane haridus soovitav, sest muidu oleksime otsinud inimest väga kitsast ringkonnast. /…/ Kui vaatame laiemalt, siis mets pole ainult puud ja bioloogiline kooslus, vaid väärtus, millel on majanduslik, ühiskondlik ja keskkondlik mõõde,” räägib Länts.
Seega pole erialane kompetents Eestis enam oluline – metsal on juba ka välisluurealane mõõde, kui Läntsi mõttekäiku edasi arendada. Eston Kohver pidanuks ehk rohkem metsa varjus hiilima?
“Ega Marran ei lähe Eestile kaduma, tema ekspertiis jääb alles ja ta on jätkuvalt avatud oma senises valdkonnas kommentaare jagama,” sõnas Länts. Kas see tähendab, et varsti kommenteerib RMK juht FSB või Mossadi tegemisi? Uus Eerik-Niiles Kross?
Mida kaotab Eesti riik uue RMK juhiga? ERR lisab: “Mikk Marran on olnud alates 2016. aastast välisluureameti peadirektor. Juunis 2020 kiitis valitsus heaks Marrani teise viie aasta pikkuse ametiaja ehk ta saanuks välisluure juhina töötada praegusest veel kolm aastat.
2020. aasta suvel ütles tollane kaitseminister Jüri Luik, et tal on hea meel, et Marran nõustus jääma ka teiseks ametiajaks, sest luurevaldkond on väga tundlik ja sihid pikaajalised. Marran on lõpetanud Tallinna Ülikooli sotsiaalteaduskonna haldusjuhtimise eriala bakalaureuseõppe ja Ameerika Ühendriikide National Defence University rahvusliku ressursi strateegia eriala magistriõppe.”
Seega läheb üks luuraja ikkagi kaotsi ja seda “uute väljakutsete” tõttu. Eesti on ametnike riik, mis tähendab, et ühest kõrgest ametist lahkudes roteeritakse toiduahela osakesed kohe teisele soojale toolile, isegi siis, kui see on täiesti teistsugune valdkond.
Muide, sellesse pilti sobivad ka “triibulised nimekirjad”, kus oluline pole enam kompetents, vaid sooline võrdsus. Need on liberaalsed “uusväärtused”, millel pole majandusega enam mingit pistmist.
Millisesse erakonda Mikk Marran nüüd astub? Eeldatavasti Reformierakonda, sest seal on kõik kümne ametiga Hunt Kriimsilmad, ainult et Eesti riik vajub nendega põhja, nagu praegu energiahindadega.
Varsti kuuleb Eesti ehk ka sellest, kuidas kapo peadirektor Arnold Sinisalu kandideerib Eesti Energia etteotsa, riigi peaprokurör Andres Parmas tahab juhtida veterinaar- ja toiduametit ning kaitseväe juhataja Martin Herem hakkab terviseameti eesotsas koroonat tõrjuma – ega amet meest riku.
Uued Uudised