Uued Uudised

MIS SANKTSIOONID?! | Prantsusmaa gaasienergia import Venemaalt kahekordistub sel aastal

FILE PHOTO: A liquefied natural gas (LNG) tanker is tugged towards a thermal power station in Futtsu, east of Tokyo, Japan November 13, 2017. REUTERS/Issei Kato/File Photo

Venemaa veeldatud maagaasi saadetised Prantsusmaale kasvasid uute kaubandusandmete analüüside kohaselt selle aasta esimesel poolel enam kui kahekordseks. Seda ajal, mil Euroopa on püüdnud taanduda energiaostudest, mis aitavad rahastada Kremli sissetungi Ukrainasse.

Euroopa on piiranud nafta importi Venemaalt, kuid maagaas on endiselt lubatud. Ja kuigi Prantsusmaa ettevõtted on kõige suuremad importijad, siis ühes analüüsis leiti, et ELi riigid importisid selle aasta esimesel poolel võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kokku 7% rohkem Venemaa LNG-d.

Mittetulundusühingu Razom We Stand, mis võitleb Venemaa fossiilkütustele karmimate sanktsioonide kehtestamise nimel, asutaja Oleh Savitskyi ütles, et ELi eesmärk kaotada 2027. aastaks järk-järgult kõik Venemaa fossiilkütused on „kohutavalt teelt väljas“. Ta ütles, et riigid, kes ostavad Venemaa LNG-d, saboteerivad Euroopa energia üleminekut ja panustavad miljardeid Venemaa sõjategevusse.

Euroopa valitsused on öelnud, et Venemaa gaasiimpordi täielik keelamine lööks energia- ja küttearved taevasse ning sellest kannataksid ka gaasi tööstustarbijad.

Analüüs pärineb Energiamajanduse ja Finantsanalüüsi Instituudist (IEEFA), USA mittetulundusühingult, mille eesmärk on kiirendada maailma üleminekut säästvamale energiale. IEEFA uuris saadetiste jälgija Kpleri ja kaubaandmete pakkuja ICIS-i andmeid, kes mõlemad tulid välja ka oma analüüsiga.

Instituudi teatel importisid Prantsuse ettevõtted selle aasta esimesel poolaastal ligi 4,4 miljardit kuupmeetrit Venemaa LNG-d, aasta tagasi samal perioodil enam kui 2 miljardit kuupmeetrit. Suuruselt järgmised importijad, Hispaania ja Belgia, nägid vastavalt 1% tõusu ja 16% langust, teatas IEEFA.

Prantsusmaa energiagigant TotalEnergies, mis moodustas jaanuarist juunini The Associated Pressi poolt vaadeldud kaubaveoste nimekirjas suurima osa impordist, teatas, et on seotud lepingutega, mis sõlmiti enne Venemaa sissetungi Ukrainasse. Prantsusmaa rahandus- ja majandusministeerium ütles AP-le, et Houthi mässuliste rünnakud Suessi kanali kaudu liikuvatele laevadele on sundinud veeldatud maagaasi importi ümber kujundama – Lähis-Idast pärit gaas ei pääse enam kergesti Euroopasse, samas kui Venemaa marsruut Arktikast on jäänud mõjutamata.

Ministeerium märkis, et Prantsusmaal on üks Euroopa peamisi LNG sisenemispunkte. Prantsusmaal ja Hispaanias, kummaski seitse, on Euroopas kõige rohkem LNG terminale.

Prantsusmaa LNG import Venemaalt kasvas, kuid teistest riikidest vähenes, sealhulgas USA-st, Angolast, Kamerunist, Egiptusest ja Nigeeriast. Analüüsi kohaselt teeb imporditud kogus Venemaal LNG ekspordihüppe. Ühegi teise riigi puhul ei mõjutanud punase mere rünnakud veeldatud maagaasi eksporti.

Venemaa veeldatud maagaasi hinnaandmed ei ole avalikud, kuid tavaliselt müüakse seda väikese allahindlusega, kuna mõned ostjad seda ei soovi, ütles energiakonsultantide Poten ja Partnerid ülemaailmne äriteabe juht Jason Feer.

Suurt osa Prantsusmaal ülejäävast gaasist ei kasutata riigi kodudes ega tööstuses. Prantsusmaa nõudlus langes tänavu esimesel poolaastal mullusega võrreldes 9%. Samal ajal kasvas Prantsusmaa gaasieksport torujuhtme kaudu Belgiasse esimese kuue kuuga Kpleri andmetel peaaegu 10%. Kui suure osa sellest ekspordist moodustas Venemaa LNG, pole võimalik öelda.

“See näitab teile, et inimesed teenivad selle kaubandusega raha,” ütles Feer.

Venemaa suurim LNG projekt paikneb Põhjapolaarjoonel Jamali poolsaarel, mis on ühisettevõtmine TotalEnergies-iga, kellele kuulub 20%. 2018. aastal sõlmitud lepingu alusel on TotalEnergies kohustunud ostma sealt aastas 4 miljonit tonni gaasi.

TotalEnergies on andnud teada, et on seaduslikult kohustatud oma lepinguid täitma ja teeb seda seni, kuni eurooplaste valitsused peavad Venemaa gaasi vajalikuks Euroopa Liidu varustuskindluse tagamiseks.

Ainult uute sanktsioonide kehtestamise korral saab ostud peatada, teatasid nad. TotalEnergies-e esindajate sõnul on Venemaa veeldatud maagaasi import Euroopasse uuritud perioodil tegelikult langenud.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja ütles, et aastatel 2021–2023 vähenes Venemaa gaasi import märkimisväärselt.

Ajutine mahu suurenemine ei sea kahtluse alla ELi viimase kahe aasta saavutusi, ütles pressiesindaja Adalbert Jahnz. “Oleme oma importi mitmekesistanud ja suurema osa vajalikust gaasist tarnivad usaldusväärsed partnerid, nagu Norra ja USA.”

Kuid Savitskyi kutsus EL-i üles rakendama maagaasi suhtes täielikku embargot. „TotalEnergies-il ei tohiks olla vaba pääset, et hoida Euroopat Vene gaasi küljes kinni“, ütles ta.

 

Allikas: Breitbart

Exit mobile version