Uued Uudised

Ossipenko juhtum näitab Eesti õigusriigi nõrkust

tööstus, põlevkivi, ida-virumaa, keemiatööstus, keemiatehas, tehas, keemia, korsten, Kiviõli

Pikka aega on räägitud Eesti riigi nõrkusest Ida-Virumaal ning selle tõestuseks on ka endise miilitsa Nikolai Ossipenko juhtum – seda meest on Õhtulehe andmetel kohapeal tituleeritud ka Ida-Virumaa tsaariks ja “batuškaks”. Eestil on oma oligarh.

“Hiljuti sõlmis Ida-Virumaa mõjukaima ärimehe Nikolai Ossipenkoga seotud ettevõte Kohtla-Järve linnavalitsusega 15 miljoni euro suuruse heakorratööde lepingu ning mõni päev hiljem pidas keskkriminaalpolitsei kinni nii Ossipenko kui ka terve rea linnavalitsuse ja volikogu liikmeid,” kirjutas Äripäev kuus päeva tagasi.

Õhtuleht täpsustab: “Teisipäeval pidasid politseinikud Ida-Virumaal kinni kohaliku ettevõtja Nikolai Ossipenko ning mitu Kohtla-Järve volikogu liiget ja munitsipaalametnikku, keda kahtlustatakse altkäemaksu andmises ja võtmises ning mõjuvõimuga kauplemises. Kahtlustuse kohaselt on Ossipenko mõjutanud Kohtla-Järve ametnikke ja linnavolikogu liikmeid, et nad teeksid temale kasulikke otsuseid. Kahtlustus altkäemaksu võtmises ja/või mõjuvõimuga kauplemises esitati kaheksale ametiisikule. Delfi kirjutab, et linnasüsteemist on kinnipeetud reformierakondlasest abilinnapea Vitali Borodin ja linnapeaabi Aljona Kazakova. Volikogust on kahtlustuse saanud keskerakondlane Tiit Lillemets, kes on ühtlasi ka Nikolai Ossipenko kasupoeg. Lisaks on kahtlustuse saanud ka Anton Dijev ja Deniss Veršisin. Ossipenko valimisliidust Progress on kahtlustuse saanud ka linnavolinik Maria Merkulova. Kohtla-Järve linnavalitsuse majandusteenistusest on kinnipeetud ka korrakaitseametnik Timofei Korepov.”

Kohe aga tulid uudised: “Kohus põhjendas ajakirjanike tõrjumist Ossipenko kohtuistungilt” ja “Nikolai Ossipenko vabanes tervise tõttu vahi alt” – seega on “batuškal” ikka mõju endiselt olemas. Muide, sama tiitliga hüütakse ka Valgevene liidrit Aleksandjar Lukašenkat.

Esmaspäeval ütles Mart Helme Riigikogus esinedes: “Me kõik teame ju, et seal on korruptsioon, Narvas, Kohtla-Järvel, Jõhvis ja nii edasi. Ainuke, kes ei teadnud seda, oli kaitsepolitsei. Kõik teised teadsid, aga kaitsepolitsei ei teadnud. Kui ma minister olin, siis ma võtsin selle asja teemaks. Ma nimetasin ka nimed, teiste hulgas sellesama Ossipenko, kes praegu kohtu alla läheb ja sealt ilmselt pääseb. Temaga ei tehta mitte midagi, ma ennustan teile. Öeldakse, et tal tervis nii paha juba, et selle mehega pole midagi teha. Ja siis öeldi, et oh, ei, need on seal niisugused kohalikud väikesed poliitilised mängukesed, meil on asi kontrolli all. Ei ole seal midagi asi kontrolli all.”

Mõned analüütikud on Ossipenko vahistamist käsitlenud kui mehe positsioonide nõrgenemist, mistõttu Eesti õigussüsteem julges teda pisut ehmatada, kuid suuri järelmeid sellest oodata pole, sellistel meestel on juriidiline seljatagune tugev.

Eesti julgeoleku seisukohalt on Ossipenko suur oht, sest “batuška”-staatus lähendab teda tugevasti Putini-sugustele ja tal on ilmselt ka mõjuvõimu suunata protsesse Ida-Virumaal riigile ebasoodsas suunas. Eestile kui Euroopa Liidu riigile on selline korruptsioonijuhtum, kuhu on kaasatud ka Reformi- ja Keskerakonna poliitikud, suur häbiplekk, aga ilmselt andestab Brüssel selle oma ustavatele holoppidele.

Kuna Reformierakond loob Eestis slaavi riiki, siis on paslik meenutada, et venelastele ongi omane “batuškate” kultus, mida on leebemas variandis näha enamiku siinsete venekeelsete poliitikute peal. Venestamisega toovad liberaalid Eestisse ehtveneliku poliitikategemise, mida ei muuda ka kuulumine lääneleeri.

Uued Uudised

Exit mobile version