Oma päises eesti rahvuse, kultuuri ja keele säilimise eest seista lubava ajalehe Postimees peatoimetaja Peeter Helme avaldas tänases meediamaailmas erakordse, et mitte öelda skandaalse arvamusloo, kus ta peab ebanormaalseks praeguse opositsiooni õhutatud valitsuskriitikat, mis viib meid edasi üha teravamasse maailmavaatelise sõjani.
Tundub, et sellega on tõmmatud ka esimene rasvasem joon kahe suure meediamaja Postimees Grupi ja Ekspress Grupi vahele, millest teine on selgelt liberaalse maailmavaate kandja.
Igatahes jõuab Peeter Helme kõnealuses arvamsartiklis põhimõtteliselt samade järeldusteni, millele Uued Uudised on juba ammu ja korduvalt tähelepanu juhtinud. Ümberöeldult: niinimetatud sallivuslased ja liberaalid on võtnud Reformierakonna ja sotside mahitusel ette ristikäigu algselt parempoolsete ning konservatiivide, aga nüüd ka kogu valitsuse vastu, kasutades kõiki olemasolevaid vahendeid ning muutudes oma väljendites ja käitumismustrilt üha radikaalsemaks ning vihaõhutavamaks.
„Nüüdne opositsioon on suutnud kujundada oma toetajatele vähemalt sama õõvastava paralleelmaailma, kui see eksisteerib kõige paadunuma EKRE liikme peas,“ kirjutab Postimehe peatoimetaja artiklis, mis kannab pealkirja „Kas tahate totaalset sõda?“.
Ukse taha jäetud „vana eliit“ metsistub üha enam ning emotsioonidest tiines poliitilises õhustikus unustatakse, et kired üksi ei tähenda midagi, kirjutab ta.
Peeter Helme: „Laupäeval Hirvepargis toimunud meeleavaldus „Jah vabadusele, ei valedele“ elavalt tõestas, on Eestis tõepoolest tekkinud paralleelne kujutelm tegelikkusest. Ja seda kujutelma ei kannagi enam EKRE – nagu ehk viie aasta eest –, vaid hoopis teistsugused jõud.“
Ta lisas, et muidugi mõjub EKRE esiletõus paljudele ehmatavalt – häiriv oli see eelkõige neile, kes olid hakanud mõtlema Eestist kui riigist ja ühiskonnast, mis on jõudnud ajaloo lõppu, kus suured ühiskondlikud debatid on ära peetud ja toimub veel vaid nikerdamine pisiasjade kallal – peenhäälestamine.
„EKRE lärmakat ja käremeelset tõusu Eesti poliitilisele areenile saatis üha rahutumaks muutuv rahvusvaheline olukord ning lillevanikutega ehitud verandal pühapäevakohvi nautivat härrasrahvast pahandasid korraga nii ootamatu vihmasadu väljas kui poriste jälgede rida, mille tõi tuppa kutsumata uustulnuk,“ seisab täna ilmunud arvamusloos, mida on ühismeedias jagatud juba ligi tuhat korda.
Peeter Helme kirjeldab, et paralleelselt sellega, kuidas EKRE on kohanenud Eesti poliitikaga, toimub ühiskonnas üks teine protsess – selleks on pärast märtsikuiseid valimisi alguse saanud vahkviha rahvuskonservatiive sisaldava valitsuse vastu: „Kui EKRE-t häirib Brüsseli tõeline või väidetav mõju Eestis, siis teine pool kujutab ette, et välismaal muust ei räägitagi, kui Eestit väidetavalt tabanud mainekahjust. Kui EKRE räägib, et peaksime tööjõupuudusel otsima abi sisemistest reservidest, siis näevad valitsuskriitikud selles rassismi.“ Jne.
Kokkuvõttes kordab ajakirjanik kõikidele läbipaistvat tõde – Reformierakond ei suuda kohaneda opositsioonierakonna rolliga.
Ja veel Hirvepargi meeleavalduse valguses: „Enda kutsumine „sõbralikuks ja hoolivaks“ ei tähenda muud, kui teiste vaikimisi vaenulikuks ja hoolimatuks tembeldamist.“
UU