Uued Uudised

Põletav ülemaailmne probleem: abirahad vaestele riikidele varastatakse lihtsalt ära

Newly arrived Somali refugee women receive relief food at a the World Food Programme distribution centre at the Ifo refugee camp in Dadaab, near the Kenya-Somalia border, August 1, 2011. The whole of drought- and conflict-wracked southern Somalia is heading into famine as the Horn of Africa food crisis deepens, the United Nations said. In a report for countries sending aid, the U.N.'s umbrella humanitarian agency OCHA said the "crisis in southern Somalia is expected to continue to worsen through 2011, with all areas of the south slipping into famine". REUTERS/Thomas Mukoya (KENYA - Tags: SOCIETY CIVIL UNREST DISASTER ENVIRONMENT)

Riigikogu esimees Henn Põlluaas kirjutab sotsiaalmeedias sellest, et Maailmapanga raportis “Elite Capture of Foreign Aid” võeti vaatluse alla 22 riigile antud abiraha ning leiti, et umbes kuuendik sellest abirahast jõudis lõpuks hoopis maksuparadiisidesse.

“Euroopa Liidu Kontrollikoja auditi järgi varastatakse EL-i poolt Aafrika riikidele antud abirahast ära lausa 60-70%. Enam kui pool! Selle asemel, et kontrollida raha kasutamist ja jõudmist abivajajateni, mis iseenesest tõstaks nende saadavad summad enam kui kahekordseks, räägitakse Brüsselis vaid vajadusest üha enam suurendada antavat abi. Kas selleks, et ebademokraatlikud paariariigid ja nende korrumpeerunud juhid saaks veelgi enam eurooplaste ja abi vajavate inimeste tagant varastada, relvi osta ja üha uusi hädaorge juurde luua?” küsib Henn Põlluaas.

Selliseid uuringutulemusi on varemgi avaldatud ja on selgunud, et ka ÜRO abist läheb 30-40% puhtalt maailmaorganisatsiooni enda tegevuse rahastamiseks ehk see raha, mis peaks konkreetse abina jõudma konkreetsete inimesteni, läheb hoopis ÜRO kohapealsete missioonide endi tegevuse rahastamiseks.

Aastate eest kirjutas Taani ajakirjandus sellest, kuidas riik soovis liigsed viljavarud Aafrika riikidele ära kinkida, kuid siis selgus, et tasuta antava abi eest tuleb lisaks välja käia viljakoguse väärtusega võrdne summa – selleks, et toimetada vili laevaga Aafrikasse, sealt raudtee ja veoautodega abivajajateni, seejuures tagada veel kaitse sõjapealikute eest ning kui lõpuks see abi jõuaks Saheli piirkonda, suletaks see korruptiivsete võimumeeste kontrollitavatesse ladudesse.

Nii töötabki maailm kehvematele riikidele abi pakkudes suuresti tühja – lisaks neile saadetavale humanitaarabile on vaja, et ka sealsed ühiskonnad näeksid vaeva riikide normaliseerimiseks ja kaasajastamiseks, ega põgeneks arenenud riikidesse, kuhu nad toovad oma probleemid üle.

Exit mobile version