Uued Uudised

Poliitkorrektsus neelas alla Nahksuka juttudest tuttava mõiste „skvoo“ – olevat rassistlik ja seksistlik

Lemiley Lane, a Bountiful junior who grew up in the Navajo Nation in Arizona, walks along the campus near a a mural of an Indigenous man meant to represent the Braves mascot at Bountiful High School, July 21, 2020, in Bountiful, Utah. While advocates have made strides in getting Native American symbols and names changed in sports, they say there's still work to do mainly at the high school level, where mascots like Braves, Indians, Warriors, Chiefs and Redskins persist. (AP Photo/Rick Bowmer)

Californias asuva Squawi oru suusakeskuse Squaw Valley Alpine Meadows tegevjuht teatas, et plaanib muuta keskuse nime, kuna sõna „squaw“ (ingl k: skvoo, indiaani (abielu)naine) on solvav ning negatiivse konnotatsiooniga.

„Viinud läbi laiaulatusliku uurimuse termini squaw ajaloo ja etümoloogia kohta, seda nii üldistel alustel kui ka austusest Squaw Valley vastu, olles suhelnud põlisameeriklaste, sh kohaliku Washoe suguharu ning kohaliku ja kaugemate kogukondadega, otsustas ettevõtte juhtkond, et on aeg eemaldada halvustav ja solvav sõna squaw suusakeskuse nimest,“ seisab keskuse kodulehel. Nimemuutus on plaanitud 2021. aasta algusesse

Suusakeskuse president ja tegevjuht Ron Cohen täpsustab: „Võttes arvesse ja mõistes praegu meie riigis toimuvat, oleme jõudnud otsuseni, et just nüüd on õige hetk muutuste läbiviimiseks. Ehkki me armastame oma kohalikku ajalugu ja pikalt seda nime kandnud kohaga seotud mälestusi, seisame silmitsi ärevusttekitava arusaamaga, et sõna squaw on solvav. Peame leppima, et ükskõik kui palju me ka ei hindaks keskuse nimega seotud mälestusi ei õigusta see armastus termini edasist kasutamist, kuna seda peetakse rassistlikuks ja seksistlikuks. Me leiame uue nime, mis esindab meie alusväärtusi, rikast minevikku ja austab kõiki neid, kes seda maad on nautinud.“

Kodulehe korduvate küsimuste all selgitatakse, et keskuse avamise ajal 1949. aastal ei olnud nimi mõeldud solvava või halvustavana, tegemist oli vaid viitega orule. Viimastel aastatel on aga sõna squaw ajalugu üha enam uuritud ja on selgunud, et sõnal on väga negatiivne konnotatsioon – seda kasutatakse põlisameeriklastest naiste solvamiseks ja alandamiseks. Squaw kasutamine kohanimedes keelati näiteks Minnesota osariigis 1995. aastal ja veel kuus osariiki on seda eeskuju järginud.

Allikas: squawalpine.com

Toimetuselt – nüüd ei saa enam laulda “Kes nägi siin kord viimset mohikaanlast”, sest selles on sõnad “…laps ja skvoo / telki jäid/ kui komantš / jahil käis.”

Exit mobile version