Lääne-Euroopas on tavaks nõuda ebaseaduslike migrantide päästmist ja vastuvõtmist, kuid kui neid jaotama hakatakse, selgub, et ega keegi neid rändlejaid väga endale soovigi.
Prantsusmaa ei lubanud riiki enamikku Vahemerelt valitsusvälise organisatsiooni alusega Ocean Viking päästetud täiskasvanud ebakorrapärast sisserändajat, teatas reedel siseministeerium. (Uus seadusvastasust hägustav mõiste – “ebakorrapärased” sisserändajad – toim.)
Pariis andis loa alusel silduda nende sadamas pärast seda, kui Itaalia tõkestas laevale juurdepääsu oma sadamatele.
Vastasseis on tõstatanud taas esile Euroopa Liidu immigratsioonidebati ja suurendanud pingeid Prantsusmaa ja Itaalia uue parempoolse valitsuse vahel.
Pärast mitu päeva kestnud nõuete esitamist Itaaliale sai 234 päästetud rändlast maale Prantsuse sadamalinnas Toulonis. Prantsuse valitsus nimetas loa andmist erandiks.
Umbes 40 alaealist on saanud sotsiaalabi, samas 189 täiskasvanu puhul hinnati nende asüülitaotluste vastavust tingimustele, ütles siseministeeriumi kõrge ametnik riiginõukogu ehk Prantsusmaa kõrgeima halduskohtu istungil.
Neist täiskasvanutest 123 puhul ei suutnud inimesed anda piisavaid tõendeid oma väidetele ning neile ei antud riiki sisenemise luba, ütles ametnik, täpsustamata, kui üldse või siis millal neid võidakse deporteerida.
Ülejäänud 66 saadetakse 11 EL-i liikmesriiki, sealhulgas Saksamaale, Soome ja Portugali, mis soostusid migrante vastu võtma vabatahtlikkuse alusel. Itaalia soovib aga seda süsteemi muuta kohustuslikuks kõigile EL-i liikmesmaadele.
Prantsuse presidendikantselei tundmatuks jääda soovinud ametnik ütles, et Itaalia keeldumine anda laevale luba nende sadamas sildumiseks on “räpane trikk” enne EL-i siseministrite kriisikohtumist Brüsselis järgmisel nädalal.
Samas oli endise siseministri Matteo Salvini näitel teada, et parempoolsed sulgevad võimule tulles rändetee Itaaliasse nagunii. “Räpaseid trikke” teeb pigem Prantsusmaa, sest nagu AFP uudis ütleb, leiavad ka Prantsuse ametnikud, et paljudel rändlejatel pole tõendeid, et nad vajavad asüüli.
Rahvusvahelise merendusõiguse kohaselt tuleb hädasolevatele alustele tagada ligipääs lähimasse sadamasse, mis tähendab, et Itaalia saab võrreldes teiste EL-i kuuluvate naaberriikidega endale palju suurema osa sellistest juhtumitest. Põhja-Aafrikast saabunud migrante päästetakse Vahemerelt.
Itaalia vastse parempoolse peaministri Giorgia Meloni valitsus ütles, et sel aastal on nemad vastu võtnud juba 90 000 migranti ning abist keeldumine oli signaal EL-ile, et koormat tuleb jagama hakata ning sisserändajaid saata laiali erinevatesse liikmesmaadesse.
Sel juhul tuleb Vahemere rändlejad ilmselt saata Lääne-Euroopasse, sest Ida-Euroopa on niigi ukrainlasi täis.
Lääne-Euroopa peab oma asüülipoliitikat karmistama, sest selle liberaalne variant panebki parema elu otsijad mööda maailma rändlema, tutvustades ennast seejuures asüülivajajatena. (AFP-BNS-UU)