Saate “Räägime asjast” kolmanda teemana rääkisid Mart ja Martin Helme EKRE varivalitsusest, mida esitleti teisipäeval.
Martin Helme sõnul näitas EKRE, et on võimeline komplekteerima kogu valitsuse. Ministrikohti jääb selles vähemaks, sest kaovad topeltministrid rahandus-, majandus- ja sotsiaalministeeriumist, mis on praegu selleks, et erakondadele sooje kohti jaotada – aga see süsteem ei toimi ja iga ministeeriumil saab olema üks peremees.
Ministeeriume ka ühendatakse, näiteks maaelu- ja keskkonnaministeeriumid, mille haldusala suuresti kattub. Kõik EKRE variministrid aga lubasid tutvustuses vähendada bürokraatiat, panna riigiaparaat tööle, teha allasutusi vähemaks. Mart Helme tõi näiteks Riigi Kinnisvara aktsiaseltsi, mis muudab kõike kallimaks ja korrumpeerunumaks, samuti kaitseministrikandidaat Leo Kunnase lubaduse jätta kaitsestruktuuridest alles vaid kaitseväe, Kaitseliidu ja välisluureameti. Kokku tõmmatakse kogu raiskav ja bürokraatlik riigi haldusala.
Martin Helme tõi esile selle, et valdav enamus ministrikandidaatidest on oma ala spetsialistid. Näiteks sotsiaalministrikandidaat Hasso Uuetoa on praktiseeriv kirurg, kes lahkus Eesti mittetoimivast meditsiinisüsteemist Rootsi, ta teab siinseid kitsaskohti ega ole seotud siinsete kolleegidega, keda tuleb reforme tehes raputada. Hiljutisel väitluses praeguse ministri Sikkutiga rääkis ta spetsialistina, samas kui oponent näitas ennast poliitikuna.
Maaelu- ja keskkonnaminister Argo Luude on suure firma üles ehitanud tippjuht, kes puutub pidevalt kokku bürokraatiaga ja luges tutvustusel väga üksikasjalikult ette oma plaanid. Siseministrikandidaat Alar Laneman on juhtinud jõustruktuure tipptasemel ja samuti mõnda aega neist ja praegu tehtavatest valearvestustest eemal olnud.
Mart Helme märkis, et EKRE on aastaid endale inimesi otsinud ja need ka leidnud. Martin Helme sõnul on nendega valimiskampaanias ka mitu puuda soola ära söödud; nende seas on avalikkusele vähetuntuid, kuid suure potentsiaaliga inimesi, nagu justiitsministrikandidaat Kert Kingo.
Martin Helme tõi esile ka selle, kuidas meedia, eriti ERR, kajastas augustis ohtralt Eesti 200 varivalitsust, kuid EKRE omast kirjutas vaid mõne lausega. Tema sõnul on rahvusringhääling ülimalt kallutatud, see pole isegi mitte professionaalne ja EKRE võimule tulles seda kindlasti reformitakse, sest see on rahva omanduses olev meediakanal.
Martin Helme meenutas, et ERR pole temalt olulistes küsimustes kunagi kommentaare küsinud, kuid kohe pärast valimisi kutsuti ta tulemusi kommenteerima. “Tehke oma propagandat pärast valimisi üksi,” ütles ta. “Praegu on ERR-i poolt olnud vaid sõim, laim, ja kui seda teha ei saa, siis lihtsalt mahavaikimine – mul pole vaja teile appi tulla ka pärast valimisi!” Mart Helme rääkis Toomas Sildami vaenulikkusest, kes seda EKRE poliitikaga suheldes alati rõhutab.