Uued Uudised

“Räägime asjast”: Riigikogu esimehe valimisel koalitsiooni hääled pidasid, peavad ka valitsuse ametisseastumisel

Saates “Räägime asjast” arutlesid Mart ja Martin Helme ka Riigikogu avaistungil toimunu üle, kus oli vahvaid olukordi – näiteks istusid kõrvuti Ruuben Kaalep ja Raimond Kaljulaid.

Martin Helme pidas väga heaks endeks seda, et koalitsiooni kokkulepped hääletuse osas pidasid – kuna Riigikogu esimehe valimisel oli salajane hääletus, oli oht mõne hääle uitamaminekuks, kuid seda ei juhtunud – nii Henn Põlluaas esimehe kui ka Helir-Valdor Seeder aseesimehena said 55 häält.

Raimond Kaljulaidi hääle kadumine oli juba ette teada, Mihhail Lotman aga sai alles eelmisel õhtul teada, et Tõnis Lukase ministriks mineku tõttu tuleb tal Riigikogusse minna ja ta ei jõudnud enam oma plaane muuta. Koalitsioon arvestabki edaspidi Kaljulaidi lahkumise ehk 56 häälega.

Mart Helme meenutas Kaja Kallase sõnu, et Reformierakond töötleb saadikuid, hoiatamaks, et koostöö EKRE-ga olevat nagu vanakuradiga minek, kuid neil ei õnnestunud oma valedega koalitsiooni lõhkuda. Ka Jüri Ratasel on tema sõnul õnnestunud oma erakonda hästi koos hoida.

“Kui hääled ei kukkunud ära salajasel hääletusel, siis ei kuku nad ammugi ära valitsuse kinnitamisel,” lausus Martin Helme, lisades, et EKRE aitas Ratast ka komisjonide kohtade jaotamisel, et saavutada häälte edaspidine pidamine, kuid see on edaspidi siiski Keskerakonna sisemure. Mart Helme sõnutsi on EKRE murdnud sisse liberaalide linnusesse, on nüüd müüride vahel ning ära tuleb võtta veel ka RE tsitadell.

Edasi läks jutt Raimond Kaljulaidile, kes lahkus KE fraktsioonist ja loodab üksikkandidaadina Euroopa Parlamenti pääseda. Martin Helme sõnas alustuseks, et seekordne valimiskampaania tuleb ilmselt lahja, sest erakonnad on võlgades – näiteks RE-l olla väidetavalt miljon eurot võlgasid ja nende otsa erakond ilmselt ka sureb. Enda võlad maksab EKRE juba enne eurovalimisi ära.

Mart Helme sõnul arvab Reformierakond endiselt, et on võimul ja võtab hoolimatult võlgu, kuid nüüd pole ta valitsuses ega saa ka toetajatelt midagi, sest nood ei näe nendele kulutamises mõtet. EKRE jälgib, et RE endale ka riigi arvelt midagi ei nihverdaks.

Mis aga puutub ennast maailma nabaks pidavasse Raimond Kaljulaidi, siis Martin Helme sõnutsi arvab too ekslikult, et Riigikogu valimistel saadud hääled kuuluvad temale, mitte erakonnale ja ideele. Oma pisut enama kui seitsme tuhande häälega ta europarlamenti ei jõua, kogu Eestist vajalikku 20 000 häält ta aga kätte ei saa.

Võrdluseks tõi Martin Helme Vabaerakonna ja Artur Talviku – erakonna idee taustal sai Talvik samuti seitse tuhat häält, nüüd viimastel valimistel aga kümme korda vähem – järelikult olid varasemad kuus tuhat häält erakonna omad. “Raimond Kaljulaid on iseendast vaimustunud kehkadivei, kel pole isegi oskust väidelda,” ütles Helme, kes on Kaljulaidiga diskussioonides kohtunud.

Mart Helme sõnul kujutles Kaljulaid ennast kotkana, kes nokib Jüri Ratase silmad peast, kuid lõpetab ilmselt samamoodi, nagu Tarand viimastel valimistel, kus too lootis, et Pärnus aitab teda eurosaadiku sära, kuid põrus täielikult. Helme hinnangul võib Kaljulaid saada 3-4 tuhat häält, kuid mitte rohkem.

Martin Helme lisas, et Kaljulaidil pole tulevikku ka Reformierakonnas, oravad lihtsalt kasutavad ta ära ja viskavad minema, sest neil on endilgi üliambitsioonikaid tegelasi ülearu. Riigikogus on RE-l 34 häält ja üks Kaljulaidi hääl ei anna neile midagi.

Saatejuhid võtsid jutuks ka marutõbiseks muutunud meedia, kes võttis ette Riigikogus OK-märgi teinud Ruuben Kaalepi, samas kui sellist märki on hea tuju märgina kasutanud ka president Obama, mustanahalised sportlased ja paljud teised. Eesti meedia kasutas seda aga Riigikogu noorima saadiku tümitamiseks.

Eesti Ekspress ei avaldanud seejuures Ruuben Kaalepi selgitusi, vaid pani rõhu tema sidemetele paljude inimestega, kellega EKRE saadik on vaid põgusalt kokku puutunud ja kellele kleebiti ka täiesti arusaamatult külge valge rassismi diagnoos. “Nüüd on mängu toodud ka antisemitism, kasutades Ruubeni puhul pilti tema Zuroffiga, kes on püüdnud kogu eesti rahvale omistada Hitleri veresüüd – kuigi meie pole selle eest vastutavad ja oleme natsismi kuriteod hukka mõistnud,” lausus Mart Helme.

Martin Helme sõnutsi püütakse antisemitismi-süüdistustega survestada ka Keskerakonna juutide kildkonda. Mis aga puutub igasugustesse natsisüüdistustesse, siis meenutas ta, kuidas ka Mart Helmet on Tirooli pintsaku pärast natsiks nimetatud, seda ideoloogiat on leitud rukkililles ja paljudes muudes märkides – sellise vasakliberaalse idiootsusega ei maksa kaasa minna. “Kui me lepime sellega, mida meedia meile ette kirjutab, seisamegi varsti nõela otsas,” lausus Martin Helme.

Saatejuhid meenutasid ka kunstiakadeemia ametnike kinnitust, mille järgi olevat EKRE-le viitav haakrist nende taiesel kunstiline eneseväljendus, samas kui üles riputatud mikser rahvuskonservatiivide miitingul kutsus esile vasakliberaalide hüsteeria.

Taas võeti ette valelik peavoolumeedia, mille ideoloogiatöötajad esinevad ajakirjanikena – nii tambiti kaks aastat Donald Trumpi väidetavate Vene-sidemete osas, aga nüüd, kus Muelleri komisjon selle täielikult ümber lükkas, on meedias vaikus. ERR-i reporter USA-s Mariann Rohemäe on pidevalt valetanud, kuid oma laimu kummutavat infot edasi andma ta ei kipu.

Martin Helme lausus, et ilmselt ei lõpe EKRE laimamine ka järgnevatel aastatel ja tema enam näiteks Postimehe ideoloogiatöötajatega ei suhtle – kui neist saavad kunagi taas ajakirjanikud, siis saab ka koostöö jätkuda.

Exit mobile version