Uued Uudised

“Räägime asjast”: trolliskandaali Sinise Äratuse ümber tahetakse ära kasutada EKRE seostamiseks Kremliga

Selle pühapäeva saade “Räägime asjast” koos Mart ja Martin Helmega sai lindistatud Võru kultuurimajas Kannel ja on üks neljast saatest, mis toimuvad rahva ees avalikes kohtades ning kuhu on oodatud kõik soovijad.

Alustuseks teatas Martin Helme hea uudise – nimelt on “Räägime asjast” saatel umbes 80 000 regulaarset kuulajat. Edasi aga võeti teemana ette Postimehe algatatud ja edasi kedratav trollinduse skandaal, mis on põhimõtteliselt tühi õhuvõngutamine.

Skandaali keskmesse pandi väidetavad EKRE noorteorganisatsiooni Sinine Äratus liikmed, kes käivat valenimede all ja varikontodega infooperatsiooni tegemas ja segadust külvamas. Mart Helme ütles, et kui ajakirjandus temalt esmakordselt kommentaari küsis, ei teadnud ta loost midagi, talle ei öeldud ainsatki nime ja kui Ruuben Kaalep hiljem oma osalusest rääkis, siis tembeldati Mart Helme varasemad sõnad heakskiiduks.

Martin Helme selgitas, et Ruuben Kaalepil on tõesti mitu kontot ja ühe pseudonüümi all saatis ta ka vasakpoolset kirjasaatjat teeseldes Eesti Päevalehele EKRE-t halvustava artikli, tõestades, et autori tausta seal ei kontrollita, peaasi, et erakonnast halvasti kirjutatakse. Mart Helme sõnul kordas Ruuben Kaalep ühe USA professori tegu, kelle konservatiivseid lehelugusid ei avaldatud ja ta saatis valenime all neid tõrvava loo – sealgi ei tundnud keegi tema vastu huvi, peaasi, et artikkel põhjas konservatiive.

“Postimees ei avalda meie inimeste artikleid – avaldatud on ainult üks minu lugu ja seda vaid sellepärast, et neid tehti kõigi erakondade esimeestega,” rääkis Mart Helme. “Kui selgub, et loo autor on EKRE-st, on Postimehes avaldamine kohe lukus.” Ta rääkis ka ühest trollist, kes üritab igal pool meedias tõestada, nagu oleks tema töötanud Glavlitis ja levitanud marksism-leninismi, mis aga on täielik väljamõeldis.

Saatejuhtide sõnul hakkas ülespuhutud skandaal vaibuma pärast Leo Kunnase tasakaalukat sõnavõttu sel teemal, kusjuures ta rõhutas, et poliitik peaks esinema siiski oma nime all. Vaibumisele aitasid kaasa ka esile kerkinud lood sellest, kuidas Sven Mikser ülistas trollina Keskerakonda, Reformierakonnal aga olid sotsiaalmeedias lausa palgalised kommenteerijad – selliste asjadega on tegeletud kõigis erakondades.

Mart Helme sõnutsi pannakse praegu ajakirjanduses kokku võrdlusi Kremli trollidega, et tõestada EKRE ja putinlaste sarnast käekirja ning erakonna usaldusväärsust õõnestada. Laias laastus aga on skandaalikene saatejuhtide hinnangul jõudnud sinnamaale, kus vanemaid inimesi see ei huvita, noored aga näevad selles interneti võimaluste oskuslikku ärakasutamist.

“See pole erakonna organiseeritud tegevus – Ruuben ei rääkinud oma tegevusest meile ega kooskõlastanud seda kellegagi,” selgitas Martin Helme. “Sotsialmeedias aga on paljudel meiemeelsetel inimestel erinevad kontod, sest neid kustutatakse või blokeeritakse pidevalt ja seetõttu tehaksegi varikonto!”

Martin Helme meenutas Postimehe juhtkirja, milles lausa nõuti kõigilt erakondadelt seisukoha võtmist selles küsimuses – seda aga ei nõutud ei Tarandi sigatsemise ega punaprofessori lapsevankrirünnaku järel. Edasi aga läks jutt suurele trollile ehk Postimehe endisele peatoimetajale Lauri Hussarile, kes läks projektierakonda Eesti 200, mille asutamisel osales ka tema abikaasa.

Martin Helme rääkis sellest, et peatoimetaja sai trollida ehk “kahesajatajaid” üles kiita näiteks kindla autorita juhtkirjades, kus EKRE-t nimetati omakorda fašistideks ja Kremli agentideks.

Mis aga puutub sotsiaalmeediasse, siis saatejuhtide sõnul käivad kõigi erakondade inimesed seal meelsust avaldamas ja EKRE ei kavatse ka omadel seda keelata. Martin Helme rääkis ka sellest, kuidas Postimehe ajakirjanik trolle “paljastades” vindi üle keeras ja õigete nimede all esinejaid trollideks tembeldas – tema sai muide FB-s bloki.

Mart Helme juhtis tähelepanu sellele, kuidas kapo lubas sotsiaalmeedia suurema kontrolli alla võtta, mis tähendab jälitustegevuse intensiivistamist – see on siis Keskerakonna “õiglane riik!”  Martin Helme sõnul on FB-s ja suuremates sotsiaalmeediakanalites tsensuur tugevnemas, kuid paraku vaid konservatiivide vastu, pedofiilid saavad teiste formuleeringute all seal vabalt tegutseda.

Saatejuhtide hinnangul elavad ajakirjanikud oma mullis, kui nad Ruuben Kaalepi loos skandaali näevad – see on pseudoskandaal, sest nimede varjamisega tegelevad paljud ja erinevatel põhjustel, EKRE puhul sooviti lihtsalt juhtum Kremli trollidega seostada. Mart Helme soovitab Kremli käsilasi otsida VEB Fondi ja Danske skandaalide tagant, sest need, kes on Venemaaga koostööd teinud, on tõeliselt “konksu otsas”.

Exit mobile version