Uued Uudised

RFK Jr: autismiepideemia on hullem kui COVID

Robert F. Kennedy Jr. testifies at a US House Committee on the Judiciary hearing on the "Weaponization of the Federal Government" in Washington, D.C., Thursday, July 20, 2023. Credit: Julia Nikhinson / CNP

Kõik me mäletame, milline hirmus möll käis Covidi ümber, oli ohvreid, võis saad raudnuiaga pikki pead, marketi turvamees tuli kätega kallale ja paljud jäid töökohast ilma. Terror oli ikka totaalne ja tublisti stalinistlik. Nüüd on selge, et tegu oli peenikese ja alatu pettusega. Kuid meditsiinimaailmas kostab aina enam ärevaid hääli autismipandeemia teemal.

See asi näib olevat kohe päriselt tõsine. Tervise- ja inimteenuste minister Robert F. Kennedy Jr nimetas pühapäevases raadiosaates autismi epideemiaks, mis on hullem kui COVID. Raske vastu vaielda. Tema sõnul on autism kurnav seisund, mis mõjutab lapsi nende elu alguses ja avaldab ränka mõju peredele ning ühiskonnale.

Kennedy rõhutas autismi tohutut majanduslikku koormust, märkides, et 2035. aastaks ulatuvad kulud triljoni dollarini aastas. Ta tõi esile, et eriti rasked, nn sügava autismiga juhtumid – umbes 26% diagnoositud inimestest – hõlmavad mitteverbaalseid ja iseseisvalt toime mittetulevaid lapsi, kes vajavad eluaegset hoolt.

„Meie riigi jaoks on autismi pelgalt majanduslik kulu, mis ulatub 2035. aastaks triljoni dollarini aastas. See on alles algus, sest paljud neist lastest kasvavad suureks ja nende vanemad muretsevad iga päev. Ma räägin raske autismiga inimestest, nn sügavast autismist, mis moodustab umbes 26% kõigist autismi diagnoosiga inimestest,“ ütles ta.

„Õnnetud pered, need lapsed ei õpi rääkima, nad ei käi iseseisvalt tualetis. Neil on kõik autismi stereotüüpilised tunnused… Need lapsed ei saa tööd teha. Kuid paljud autismiga lapsed, endaga paremini toimetulevad autismiga lapsed, võivad tegelikult elada iseseisvalt, saada tööd ja iseenda eest hoolitseda,“ jätkas ta.

Lisaks teatas Kennedy uuest uuringust, mille eesmärk on selgitada autismi tegelikud põhjused, keskendudes keskkonnateguritele, mitte ainult geneetikale. Ta mainis võimalike põhjustajatena toidulisandeid, pestitsiide, vaktsiine ja ultraheli, lubades läbipaistvat uurimistööd tehisintellekti abil. Ootame huviga, kust kivi alt mürgisegajad välja suitsetatakse.

Tavalistele kahtlusalustele on aga laste tervis täiesti kama. Eelmisel nädalal sattus Kennedy kriitika alla, kui ta väitis pressikonverentsil, et “autism hävitab perekondi”. Minnesota kuberneri abikaasa Gwen Walz nimetas neid kommentaare solvavateks, rõhutades, et autistlikud inimesed on väärtuslik osa ühiskonnast. Teisedki lillaroosad limukad pidasid Kennedy seisukohti lugupidamatuteks ja tema keskkonnategurite uurimise plaani eksitavaks.

Paistab, et midagi süvariigile väga ebameeldivat on päevavalgele tulemas. Waltzi tädi on tüüpiline kommunistlik hädaldaja ja kahjur, ta võiks meile selgitada, milles seisneb perede õnn ja ühiskonna kasu, kui vaene autist ei ole võimeline peldikussegi minema ja taob vabal ajal pead vastu seina. Milles seisneb siin autismi ühiskondlik väärtus ja perekonna õnn?

Taustaandmed on sellised, USA: viimaste andmete kohaselt (CDC, 2023) on autismispektri häire (ASD) diagnoositud umbes 1 lapsel 36-st USA-s, mis teeb ligikaudu 2,8% kuni 8-aastastest lastest. Täiskasvanute seas on hinnanguline levimus umbes 2,21% (2017. aasta uuring).

Eesti: Täpsed andmed autismi levimuse kohta Eestis puuduvad, kuna riiklikku seiret ega spetsiifilisi uuringuid pole laialdaselt läbi viidud. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) hinnangul on autismi levimus maailmas keskmiselt 1% lastest, mis võib olla ligikaudne orientiir ka Eesti kohta. Kuid see võib olla alahinnatud, arvestades diagnoosimisvõimaluste piiratust.

USA-s on diagnoosimine arenenum, mistõttu sealne protsent on kõrgem. Eestis võib tegelik levimus olla sarnane, kuid paljud juhtumid jäävad diagnoosimata. Hoiame siis inimkonnale ja inimõiguste eest võitlejatele pöialt, ning loodame, et laste sandistamisele tehakse lõpp ning süüdlased saavad teenitud karistuse.

 

Allikas The Hill.

 

Sven Sildnik,

Sisepaguluses 21.04.2025

 

Exit mobile version