Saksamaad on nii USA, Ida-Euroopa riigid kui ka EL-i mõned institutsioonid kritiseerinud Nord Stream 2 projekti pärast, sest nende hinnangul annab see Venemaale liiga võimsad energia-alased mõjutushoovad, kuid Berliini valitsejad on liiga näljas Gazpromi gaasi järele, et seda kuulda võtta.
Berliin on võtnud arvesse USA välisminister Mike Pompeo avalduse sanktsioonide kohta Nord Stream 2 projektile, kuid Saksamaa hoiak pole muutunud, teatas Saksa valitsuse pressiteenistus neljapäeval.
“Föderaalvalitsuse hoiakut Nord Stream 2 suhtes on korduvalt väljendatud ning see püsib muutumatuna,” ütles pressiesindaja.
Pompeo teatas kolmapäeval, et Ühendriigid on otsustanud kehtestada piirangud Nord Stream 2 gaasijuhtme projektile, kuid ei täpsustanud millal. Ministri sõnul lähtuvad meetmed USA sanktsioonide seadusest ja kehtivad Nord Stream 2 ning osaliselt ka TurkStreami suhtes.
Saksa erukantsleri Gerhard Schröderi sõnul olevat USA plaan seada gaasijuhtmeprojektile ja selle osalistele uued sanktsioonid kaugeltki mitte esimene katse sekkuda Saksamaa energiapoliitikasse. USA tahtvat sanktsioonidega haarata kontrolli EL-i energiavaldkonna üle ja kirjutada Saksamaale ette, mida teha. Schröder on ka Nord Streami projektiettevõtte aktsionäride nõukogu esimees ja teda peetakse Putini isiklikuks sõbraks.
Torustik peaks kahekordistama gaasitarneid Saksamaale ning on riikliku energiahiiu Gazprom ekspordistrateegia võtmekomponent.
Washington usub, et 9,5 miljardi eurone projekt annab Venemaale liiga suure mõju Lääne-Euroopa julgeoleku ja majanduse üle. (BNS-UU)