Uued Uudised

Sisepinged Euroopa Liidus: Brüssel tuletab Saksamaale meelde EL-i seaduste ülimuslikkust

A man walks by the Euro sculpture in front of the old the European Central Bank in Frankfurt, Germany, Tuesday, May 5, 2020. Germany's Constitutional Court has ruled that the country's central bank must stop participating in a key European Central Bank stimulus program but gave the ECB time to demonstrate that the stimulus program is needed and appropriate. (AP Photo/Michael Probst)

Brüssel rõhutas Saksa põhiseaduskohtu Euroopa Keskpanka (ECB) puudutavat otsust vaagides, et Euroopa Liidu seadused on liikmesriikide seaduste suhtes ülimuslikud.

“Hoolimata Saksa konstitutsioonikohtu tänasest otsusest kinnitame EL-i seaduse ülimuslikkust,” ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja Eric Mamer.

Saksamaa põhiseaduskohus otsustas teisipäeval, et Euroopa Keskpank (ECB) peab tõendama, et euroala majanduse toetamiseks mõeldud varaostuprogramm on proportsionaalne, või muidu ei lubata Saksa Bundesbankil selles enam osaleda.

Saksa keskpangal keelatakse kolme kuu pärast varaostuprogrammis osalemine, välja arvatud juhul, kui ECB rahapoliitika nõukogu võtab vastu uue otsuse, mis demonstreerib põhjalikult ja põhjendatult, et ECB rahapoliitikaeesmärgid ei ole ebaproportsionaalsed, otsustas põhiseaduskohus.

Mamer lükkas selle tõlgenduse tagasi, rõhutades, et EL-i seadus, mille liikmesriigid on ratifitseerinud, tähendab, et “Euroopa Kohtu otsused on siduvad kõigile liikmesriikide kohtutele”.

ECB aga andis teada, et nad tutvuvad kohtuotsusega ja analüüsivad seda põhjalikult.

Kohtuotsus seab kahtluse alla varaostuprogrammi senise strateegia, milleks on suunata läbi võlakirjade ostu investorite raha riskantsematesse investeeringutesse, et stimuleerida seeläbi majanduskasvu ja viia inflatsioon ECB sihtmärgini, mis on natukene alla kahe protsendi.

Põhiseaduskohus leidis, et programmil võib olla negatiivne mõju riigivõlale, eraisikute säästudele, pensionifondidele ja kinnisvarahindadele. Lisaks leiab kohus, et programm võib asjatult käimas hoida majanduslikult jätkusuutmatuid ettevõtteid.

Saksa ülemkohtusse esitati kaebus esmakordselt 2017. aastal. Nimetatud programmiga on toetatud eurotsooni majandust mitme varasema kriisi vältel. (AFP-BNS)

Exit mobile version