Uued Uudised

Sõjategevuse raugedes kaob ka lääneriikide tahe Venemaad survestada

A group of Ukrainian demonstrators walk near the Chateau de Versailles, where a European Union summit will take place, Thursday, March 10, 2022 in Versailles, west of Paris. With European nations united in backing Ukraine's resistance with unprecedented economic sanctions, three main topics now dominate the agenda: Ukraine's application for fast-track EU membership; how to wean the bloc off its Russian energy dependency; and bolstering the region's defense capabilities. (AP Photo/Michel Euler)

Lääneriikide käitumises on ilmnemas ohtlik tendents: niipea kui sõjategevus raugeb, kaob ka tahtmine Venemaad pitsitada.

Mäletatavasti laskis läänemaailm päris rahulikult Putinil sõda alustada ja sanktsioonid võeti ette alles siis, kui sõda oli juba käimas, ning kõige karmimad otsused sündisid aegadel, mil tundus, et Kiiev on kohe-kohe langemas.

Venelaste välksõda kukkus läbi, Kremli sõjamasin takerdus mõneks ajaks ja kohe kadus ka lääneriikide tahe Venemaad valusamini survestada. Sellest räägivad ka uudised.

Euroopa Liidu liidrid mõistsid neljapäeval hukka Venemaa põhjustatud kannatused Ukrainale, kuid lükkasid tagasi Kiievi palve Ukraina kiirkorras liidu liikmeks võtta ja jäid Moskvale kehtestatavate sanktsioonide ulatuse küsimuses eriarvamusele, kirjutab ERR.

Euroopa Liit kehtestas küll kiirelt sanktsioonid Venemaale ning pakkus Ukrainale igakülgset poliitilist, humanitaar- ja relvaabi, kuid Ukraina liitumise küsimuses ollakse eri meelt. Reuters kirjutab, et EL-i ühisrindesse on tekkinud mõrad. Eriarvamused on ka sanktsioonide ja rahapoliitika küsimustes.

Päevakorral oli ju ka Poola lennukite tarnimine Ukrainale läbi USA baaside, kuid seegi takerdus koos lennukeelutsooni kehtestamisest keeldumisega. Võib eeldada, et kui Venemaa peaks nüüd taas suurele pealetungile minema, siis kiirenevad taas nii relvatarned kui ka tekib rohkem ühtsust sanktsioonide osas.

Kui sõjaline konflikt aga peaks mingil moel ja mingites piirides külmutatama, siis näeme ilmselt peagi, kuidas Lääne ühtsus Venemaa pigistamisel mureneb ja Putin saab vähehaaval sanktsioonide mõju vähendama hakata. Pole võimatu, et relvarahu järel hakkab näiteks Nord Stream 2 peagi tööle.

Reede varahommikul võtsid Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhid siiski vastu ühisavalduse, mis kinnitab, et Ukraina koht on Euroopa Liidus. Muidugi ei tähenda see kohest vastuvõtmist.

UU

Exit mobile version