Uued Uudised

Soome uus valitsus on stardipakkudel

Finland's newly appointed Prime Minister Petteri Orpo poses for a family picture in Helsinki, Finland June 20, 2023. REUTERS/Essi Lehto

21. juunil arutati Soome parlamendis seitsmenädalaste arutelude tulemusena sündinud valitsusprogrammi ning häältega 107 poolt, 81 vastu, kinnitati ametisse uus valitsus. Peaministriks sai valimised võitnud Koonderakonna esimees Petteri Orpo. Parlamendi esimeheks valiti Põlissoomlaste endine esimees Jussi Halla-aho, aseesimeesteks Paula Risikko (koonderakond) ja Tarja Filatov (sotsiaaldemokraat), kes oli selles ametis ka eelmisel valitsusperioodil.

Valitsuskoalitsiooni kuuluvad neli erakonda: Koonderakond, Põlissoomlased, Rootsi Rahvapartei ja Kristlikud Demokraadid.

Opositsiooni jäävad Sotsiaaldemokraadid, Keskerakond, Vasakliit ja Rohelised, peale selle mõned marginaalsed saadiku või paariga esindatud parteid.

Eduskunna arutelus oli opositsiooni suunalt kuulda ägedat kriitikat valitsusprogrammi aadressil. Kõige sagedamini kordus väide, et programm teeb vaesemaks kõige rohkem väikeste tuludega inimesi. Kummaline küll, ükski kritiseerija ei maininud kordagi planeeritud tulumaksuvähendusi just väiksemapalgalistele. Nähtavasti arendab opositsiooni jäämine poliitikutes hetkega välja selektiivse lugemisoskuse.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Antti Lindtman süüdistas Riikka Purrat tuulelipunduse uue rekordi püstitamises. Eelmine oma seisukohtade muutmise tipptulemus olevat olnud Timo Soinil, kui too 2015. aastal eelistas opositsiooni jäämist nõustumisele soomlaste raha kühveldamisega Kreeka võlgade katteks. Nüüd olevat Purra lahti öelnud oma lubadusest vaesemate elatustaseme säilitamise kohta.

Kõvasõnalisi väiteid oli veel kuulda hulgaliselt. Vasakliidu esimees Li Andersson tõi põhijäreldusena välja, et põlissoomlaste jaoks on kõige tähtsam välismaalaste elutingimuste halvendamine, mille kõrval väikese tuluga soomlaste olud ning soomlaste sotsiaalhoolekanne ja tervishoid kaugele tagaplaanile jäävad.

Roheliste värske esimees Sofia Virta leidis, et nii rohepöördemeetmed kui ka programmi järgi kärbitav sisseränne on täiesti ebapiisavad oludes, kus elanikkond vananeb ja tööjõudu ei jätku. Nurisisserände kahjulikud pooled, nagu kuritegevus ja kasvav koormus heaoluühiskonnale, jättis ta targu mainimata, rääkimata sellest, mis saab Soomest ja soomlastest mõnekümne aasta pärast, kui sisseränne ühetasase voona senisel moel jätkub.

Kõigi opositsioonifraktsioonide esindajad lõpetasid oma sõnavõtu kuulutades, et nemad uut valtsust ei usalda. Hääletuse lõpptulemust see siiski sedavõrd ei mõjutanud, et uus valitsus oleks ametisse kinnitamata jäänud.

Uueks ettevõtlusministriks valitud Vilhelm Junnila (põlissoomlased) kohta tõusis kisa kohe, kui ta oli ametivande andnud. Sotsiaalmeedias oli käivitatud äge tühistamiskampaania ja Eduskunnas esitati küsimusi. Mees oli 2019. aasta augustis pidanud kõne islamiterroristist pussitaja ohvrite mälestuspäeval Turkus. Mälestuspäeva ürituse oli korraldanud Rahvusmeelsete Liit (Kansallismielisten Liittouma ry), mis sallijate meelest on teadagi paremäärmuslik organisatsioon, ja seepärast peeti neli aastat tagasi ohvrite mälestuspäeval kõnega esinemist värskele ministrile täiesti lubamatuks patuks.

Rahvasaadik Kim Berg (sotsiaaldemokraadid) leidis, et kuna Rahvusmeelsete Liit on kunagi teinud koostööd uusnatsidega, siis nende üritusel osalemine tähendavat „Euroopa suure tragöödia kustutamist“, mis on täiesti lubamatu. (Kordan: nelja aasta tagune üritus oli tegelikult pühendatud islamiterroristist pussitaja ohvrite mälestusele – P. O.)

Berg küsis Petteri Orpolt Eduskunna saalis: „Peaminister, mida te arvate niisugustest uusnatsiüritustest ja mida te arvate valitsuspartei liikme osalemisest sellistel üritustel?“

Siin sekkus Eduskunna värske esimees Jussi Halla-aho: „Tuletan meelde, et me arutame valitsusprogrammi. Rahvasaadik Ahola, palun.“ Ja arutelu valitsusprogrammi teemadel jätkus.

Ka teised uue valitsuse ministrid on paika pandud. Nimetan siin ainult koalitsioonierakondade esimeeste ministriportfellid. Kõik ministrid on üles loetud ERRi kodulehel https://www.err.ee/1609010876/soome-uus-voimuliit-jaotas-ministriportfellid .

Peaminister – Petteri Orpo, Koonderakond.

Rahandusminister – Riikka Purra, Põlissoomlased.

Haridusminister – Anna-Maja Henriksson, Rootsi Rahvapartei.

Põllumajandus-ja metsandusminister – Sari Essayah, Kristlikud Demokraadid.

Soome uus valitsus on niisiis stardipakkudel. Kui jaanipäeva lõõgastumine on läbi, algab pikamaajooks distantsil pikkusega loodetavasti neli aastat – kui mingid asjaolud koalitsiooni vahepeal rajalt maha ei võta.

Olukord meenutab asjade seisu Eestis aastal 2019. Siis oli rahandusministriks Martin Helme ja Riigikogu esimeheks Henn Põlluaas. Nendel distantsi lõpuni joosta ei lastud. Loodame, et Soome uue valitsusega nii ei juhtu.

Soovime edu Petteri Orpo valitsusele!

 

Paul Oja

Exit mobile version