Uued Uudised

Sooneutraalsus pühkis Briti teatrilavadelt minema kõik daamid ja härrad

General views of The Old Vic theatre on the Cut in central London on November 2, 2017. Former workers at The Old Vic, where US actor Kevin Spacey was its artistic director from 2003 to 2015, told The Guardian newspaper that the London theatre ignored allegations of groping and inappropriate sexual behaviour on November 2, 2017. / AFP PHOTO / Daniel LEAL-OLIVAS

Suurbritannias on sooneutraalsus nõudnud järgmise ohvri. Nimelt teadasid briti teatrid, et publik ei pea enam kauem taluma „solvavaid“ ja soole viitavaid tervitusfraase nagu „daamid ja härrad“. Näitlejate ametiühing Equity on aga ühtlasi soovitanud hoiduda igasugustest esinejate välimusele viitavatest komplimentidest.

Daily Mail kirjutab, et uue agenda toetajate väitel luuakse niimoodi võrdsem õhkkond näitlejatele ja ka neile inimestele publiku hulgast, kes ei identifitseeri ennast ei mehe ega naisena. LGBT aktivistid leiavad, et teatrites juba kümneid aastaid kasutatud pöördumised nagu „mu daamid ja härrad“ on ahistavad ja solvavad.

Näitlejate ametiühing soovitab kõigil Suurbritannia teatritel võtta uus sooneutraalne terminoloogia kasutusele võimalikult kiiresti, seda nii laval kui ka lava taga. Lisaks on ametiühing pannud paika terve hulga uusi suuniseid, mis soovitavad mitte teha näitlejatele komplimente nende välimuse, riietuse, identiteedi või julge käitumise põhjal.

Londoni National Theatre ongi juba näidanud üles toetust uuele agendale ja teatanud, et ehkki esialgu kasutatakse fraasi „mu daamid ja härrad“ veel mõnedes teadetes, liigub teater selle täieliku kaotamise suunas. Ka Royal Shakespeare Company on lubanud teha pingutusi selle nimel, et luua transseksuaale ja mittebinaarse sooidentiteediga inimeste jaoks toetav õhkkond.

Nimax Theatre’i kaasomanik Nica Burns kommenteeris uusi juhised, öeldes: „Teatris käimine on ühe auditooriumi jagatud ja ühine kogemus ning me soovime teha oma publikule heameelt ja pakkude neile suurepärast õhtut. Me ei taha, et keegi tunneks end solvatuna või häirituna.“

Sooagenda raames on teatrid teinud ka teisi muudatusi, näiteks muutis 1818. aastal avatud Londoni Old Vic Theatre oktoobris kõik oma tualetid uniseks tualettideks ja kaotas eraldi WC-d meestele ja naistele.

Allikas: The Daily Mail

Exit mobile version