Uued Uudised

Sotsiaalmeedia ja nutitehnoloogia sandistavad noori vaimselt juba üle kümne aasta

PRODUCTION - 20 April 2025, Bavaria, Nuremberg: ILLUSTRATION - A girl looks at her smartphone while sitting at a table on a balcony. (staged scene) Photo: Annette Riedl/dpa

Psühholoog Jordan Petersoni videos käsitletakse seda, mida on digitaaltehnoloogia koos ideoloogiatega viimase 10+ aasta jooksul noorte inimeste mentaalse tervise ja enesemääratluse kallal korda saatnud.

Suur muutus alates 2014. aastast

Peterson ja Haidt rõhutavad, et alates 2014. aastast on nähtav märkimisväärne muutus noorte inimeste mõtteviisis – eriti seoses digitaalrevolutsiooniga.

Kui enne seda olid noorte psüühholoogilised probleemid– depressioon, madal enesehinnang, ärevus jm. suhteliselt stabiilsed, siis aastatel 2012-2014 toimus väga järsk tõus, eriti noorte tütarlaste hulgas. Tõus toimus üheaegselt enamuses lääneriikides.

Samal ajal toimus murrang digitehnoloogias, nuputelefonide asemele ilmusid nutitelefonid, milles sai sõnumeid vahetada ja pilte vaadata. Algas sotsiaalmeedia võidukäik.

Mõjutas sotsiaalmeedia

Nutiseadmete ja suhtlusvõrgustike kiire levik on viinud noorte massilise haavatavuseni – pidev võrdlemine, tagasiside sõltuvus ja emotsionaalne ülereageerimine.

Identiteedipoliitika ja poliitiline korrektsus

Suhtumine identiteedipoliitikasse (sugu, rass, seksuaalsus jms) on tugevalt muutunud, noored tunnevad üha enam survet end nende kategooriate kaudu defineerida.

Mentaalsete häirete tõus noorte hulgas

Suurenenud ärevus, depressioon ja enesehinnangu probleemid on selgelt seotud digitaalsete platvormide tagajärgedega.

Kui enne seda oli 10-12 aastaste tüdrukute hulgas enesevigastused vähe esinevad, siis peale muutust oli tõus ligi 200%.

Järeldus?

Sotsiaalmeedia ja nutitehnoloogia on juba 10 aastat noori inimesi väga negatiivselt mõjutanud. Noored on mentaalselt sandistatud. Ja 10 aasta jooksul on need katkised inimesed jõudnud igasugustele ametipostidele ning neid tuleb järjest juurde.

Mida teha?

Lapsi tuleb iga hinna eest nutiseadmetest eemal hoida. Nendega tuleb tegelda, asju selgitada. Mitte lasta lastel vajuda reaalse maailma ja inimsuhete asemel sotsiaalmeedia sohu.

Kord juba tekkinud sõltuvust ravib vähemalt 1 nädala pikkune eemalolek. Kuni 1 nädala jooksul esinevad võõrutusnähud, peale seda läheb kergemaks.

Aga kui noori ei suudeta nutiseadmetest lahus hoida, siis saab nende (ja kõigi teiste) tulevik tume olema.

Exit mobile version