Birzeiti ülikool, mis asub Jordani läänekaldal Ramallah’ lähedal, on koduks Hamasiga seotud üliõpilasorganisatsioonile, mis korraldab sealses ülikoolilinnakus terroristide paraade. Antud organisatsioonil on suhted mitmete Ameerika prestiižsemate ülikoolidega. Seda hoolimata asjaolust, et nii sealne juhtkond kui ka õppejõud pooldavad avalikult terrorismi ja on ameerikavastased.
Birzeiti hoolekogu esinaine eitas 7. oktoobril Hamasi jõhkrust ja vägistamisi ning kooli ametlikul kontol kutsuti pärast rünnakut “andma au märtritele”. Kuid terroriste pooldava ülikooli sidemed Ameerika Ühendriikides püsivad – aktiivselt suheldakse Harvardi ülikooli, Rutgersi ülikooli, Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi ja mitmete teistega üle kogu riigi.
Harvardi ülikool korraldab järgmisel kuul Birzeitis Palestiina sotsiaalmeditsiini kursuse, kus õpilased õpivad tundma “asunike kolonialismi”. Rutgersi ülikool tunnistas oma sidemeid Birzeitiga mais üliõpilasprotestide raames ning William Patersoni ülikool sõlmis 2022. aastal Hamasi juhitava ülikooliga lepingu vahetusprogrammide, õppekavade jagamise ja ühiste kraadiõppe programmide kohta. Teised koolid, nagu Massachusettsi Tehnoloogiainstituut, on hiljuti korraldanud ühiskonverentse, kutsunud Birzeiti professoreid esinema või lasknud üliõpilasgruppidel külastada oma ülikoolilinnakut.
Eksperdid ütlevad, et ülikool on pärast Hamasi 7. oktoobril 2023 toimunud terrorirünnakut kaotanud kontrolli, kaitstes avalikult terroristide tegevusi ja levitades konflikti kohta valesid.
Terroristidele kaasatundev juhtkond
Birzeiti ülikooli hoolekogu esimees Hanan Ashrawi on eitanud, et Hamas pani 7. oktoobri veresauna ajal toime seksuaalrünnakuid Iisraeli tsiviilelanike vastu, ta toetas Iisraeli sõdurite lintšimist ja kaitses Hezbollah’d.
11. oktoobril kirjutas Ashrawi, et Iisraeli spinnimasin toodab kohutavaid valesid, milles räägitakse vägistamistest, imikute tapmistest, peade maharaiumistest, elusalt põletamistest ning et lääne meedia on neelanud sellise alatu laimu kohe alla ja võimendanud seda. Ashrawi nimetades ÜRO raportit, milles leiti, et Hamas pani toime seksuaalkuritegusid, kehtetuks, kuna see sisaldas peamiselt intervjuusid iisraellastega.
Demokraatiate kaitse teadusuuringute fondi asepresident Jonathan Schanzer ütles, et ta ei ole üllatunud, et Birzeiti radikaalsed seisukohad leiavad väljendamist kõige kõrgemal juhtimise tasemel.
“Ashrawi on aastakümneid olnud valelik,” ütles Schanzer Daily Wire’ile, tuues välja, et ta oli kunagi osaline Oslo lepingute sõlmimisel. “Kuigi teda peeti kunagi rahu viljelevaks naiseks, on see nüüdseks minevik ja ta on juba suurema osa kümnendist olnud radikalismi hääletoruks.“
2. jaanuaril 2024 tehtud X-i postituses väljendas Ashrawi oma pettumust Iisraeli kaitsejõudude üle, kes tapsid Hamasi sõjaväelise tiiva al-Qassami asutaja Saleh al-Arourui, keda ta nimetas Palestiina juhiks.
“Hamasi juhi Saleh al-Arouri drooniga distantsilt tapmine on tüüpiline Iisraeli muster kõigi Palestiina rühmituste juhtide mõrvamiseks. See mitte ainult ei too turvalisust ega vii kapitulatsioonile, vaid provotseerib ja tekitab tõsise eskalatsiooni, millel on pikaajalised tagajärjed,” kirjutas Ashrawi.
Ashrawi kuulus ka USA mittetulundusühingu Palestinian Chronicle toimetuskolleegiumisse, kus töötas üheskoos Abdallah Aljamaliga, kelle Iisraeli väed tapsid juunis Gazas, kui päästeti kolm tema kodus vangistatud pantvangi.
Olles olnud varasemalt Palestiina seadusandliku nõukogu liige, oli ta ka antisemitistliku ajalooga organisatsiooni Miftah asutajaliige. Times of Israeli andmetel avaldas ta sel perioodil artikli, milles väidetakse, et juudid kasutavad kristlaste verd matsa tegemiseks. Tema Twitteri postituse andmetel keelduti talle 2019. aastal USA-sse sissesõiduviisa andmisest, kuigi pole selge, kas talle järgmistel aastatel reiside jaoks viisa väljastati.
“Ma arvan, et see on üsna paljuütlev, et ta on toetanud Hamasi ja teisi äärmusrühmitusi pärast seda, kui ta on olnud rahuprotsessi osaline nii palju aastaid,” ütles Schanzer. “Ma arvan, et ta on murdepunktist tublisti möödas ja tema jaoks pole enam tagasitulekut. Ma kahtlustan, et ta teab seda,” lisas ta.
Antisemiitlike protestide tähistamine Ameerika ülikoolilinnakutes
Birzeiti ülikoolil on alates 7. oktoobrist murettekitav sotsiaalmeedia ajalugu. Seal leidub nii “märtritele au andmist”, terroristide kiitmist ja rahutusi põhjustanud USA üliõpilasprotestide toetamist, mis viisid juutide ahistamiseni.
X-i postituses leinas Birzeit “suure uhkusega märtrit”, Aysar Safit, õpilast, kes hukkus Iisareli-vastasel lahingumissioonil. Teises postituses jagas Birzeit pilti Safi ülikoolilinnakus toimunud matustel osalejatega, kellel olid käes vabastusliikumise üliõpilastiiva ja Hamasi al-Qassami brigaadi lipud.
“Birzeit on alates 7. oktoobrist kaotanud kontrolli, nagu ka teised ülikoolid,” ütles Schanzer. “Nagu peaaegu kõik Palestiina areenil olevad fraktsioonid, on Birzeit avaldanud tunnustust USA antisemiitlikele ja antisionistlikele üliõpilasliikumistele.”
Mitmes postituses nimetas Birzeit USA ülikoolide aktiviste “elavaks näiteks akadeemilise vabaduse ja õigluse tähtsusest” ning ütles, et “Birzeiti ülikoolis kuulatakse ja hinnatakse nende häält”.
“Me hindame Birzeiti ülikooli poolt neid ülesastumisi, kus üliõpilased toetasid Palestiinat nii Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis, Harvardis, Yale’is, Stanfordis, NYU-s, PennU-s ja mujal,” seisab Birzeiti veebisaidil. “Kordame oma vankumatut toetust Palestiina Õigluse Üliõpilaste (SJP) organisatsioonile.”
Ühiskirjas teiste Palestiina ülikoolidega ütles Birzeit, et protestijad “vabastavad ülikooli struktuursest rassismist ning kaassüüdlikkusest võimu ja kolonialismiga”.
Birzeit, mis kirjeldab end kui “okupatsiooni küljes olevat okast” ja ütleb, et avaldab mõju “vastupanu” kaudu, on terroriste avalikult austanud. Koolis on Kamal Nasseri saal, mis on nimetatud 1972. aasta Müncheni olümpiamängudel 11 Iisraeli sportlase röövimise ja tapmise eest vastutava terroriorganisatsiooni Black September juhi järgi.
Birzeiti ülikool sattus 2014. aastal tähelepanu keskmesse poliitikaga, mis keelas Iisraeli juutidel ülikoolilinnakusse sisenemise.
Birzeiti ülikooli ameerikavastased professorid
Birzeit jagas oma õppejõudude ja töötajate ametiühingu kirja, milles kiideti globaalset vastupanuliikumist, kutsuti Iisraeli boikoteerima. Kirjas hoiduti USA-d nimepidi nimetamast, selle asemel kasutati “kilpkonnasaare” terminit, mida kasutavad nn. “antikolonialistid”, viidates sellele, et USA eksisteerib varastatud maal.
“Sionistlikud akadeemilised institutsioonid on alates oma loomisest, kahekümnenda sajandi alguses, olnud kogu Palestiina sõjaliste etnilise puhastamise plaanide katalüsaatoriks,” seisab kirjas. “Ülemaailmne vastupanuliikumine kasvab ja ülikoolilinnakud üle maailma, sealhulgas araabia maailmas, kogunevad ja karjuvad fašismile näkku.”
Birzeiti õppejõudude hulgas on märkimisväärseid terroristide poolehoidjaid, sealhulgas abiprofessor Basil Farraj, kes kirjutas järelkõne Walid Daqqale, kes on Iisraeli sõduri röövinud ja tapnud rühmituse juht.
Filosoofiaprofessor Abdaljawad Omar esines Palestiina vabastusliikumisega seotud konverentsil, kus osales ka USA Esindajatekoja liige Rashida Tlaib, kiites 7. oktoobri rünnakuid selle eest, et need avasid “nii palju poliitiliste võimaluste uksi” ja ütles, et “vabanemislubadus, mida see endas kätkeb, poleks avaldunud meie konverentsil ilma võimekuseta osutada vastupanu.”
Omar eitas ka vägistamissüüdistusi ja kritiseeris Iisraeli relvajõude selle eest, et need keeldusid pärast rünnakut Palestiina sõjaväel Iisraeli üle võtta.
“Iisrael otsustas mitte alustada läbirääkimisi ühegi oma piirides asuva rühmitusega, mis tõi paljudes pantvangisituatsioonides kaasa märkimisväärse kaaskahju,” kirjutas Omar. “Palestiina sõjalise strateegia eesmärk oli aeglustada Iisraeli ala tagasivõtmist. Iisrael kavatses seevastu aga territooriumi kiiresti tagasi võtta, oma kodanike turvalisusest hoolimata.“
Hamasiga seotud õpilased ülistavad ja panevad toime terroristlikke tegusid
Enamik Birzeiti õpilasi on radikaliseerunud, nagu ilmneb eelmisel aastal toimunud üliõpilasvalimistest, kus Hamasiga seotud üliõpilaste blokk võitis Jerusalem Posti andmetel 77%-lise osalusaktiivsusega 25 kohta 51-st. Vabastusliikumisega seotud rühmitus sai kuus kohta.
Islamibloki võidu tähistamisel helistas Hamasi liider Ismail Haniyeh ja väitis, et võit näitab, et Hamas on Läänekaldal murdmatu, vahendas Middle East Monitor.
2022. aasta detsembris ülikoolilinnakus toimunud iga-aastasel paraadil tähistasid sõjaväevormide, enesetapuvööde ja rakettidega üliõpilased vabastusliikumise 55. aastapäeva, skandeerides “Oh, PFLP liige, mobiliseeruge, õhkige asuniku pea,” teatas Memri. 2021. aasta miitingul jagas vabastusliikumise sõjaväetiib Telegramis fotosid osalejatest, kes tegid natside tervitust. Päev hiljem korraldas islamiblokk oma meeleavalduse, kus üks kõneleja tervitas Jeruusalemma tänavatele laiali pillutud kehaosi, näitab Memri video.
Islamiblokk on Birzeiti terroristidest vilistlaste nimekirja üle nii uhke, et avaldas paljud nendest oma veebisaidil 2022. aasta artiklis, mis rääkis nende džihaaditööst. Märkimisväärsete vilistlaste hulka kuulub Ayman Halawa, keda rühmitus tunnustab 23 iisraellase tapmise eest Tel Avivi ööklubis ja Yahya Ayyash, hüüdnimega “insener”, keda tunnustatakse enesetapupommide tootmise uuendamise ja peaaegu 100 Iisraeli tsiviilisiku tapmise eest.
Rühm austas Ayyashit 24. novembril 2022 uusi õpilasi koondanud “Ayyashi armee” vastuvõtul, mis korraldati päev pärast seda, kui terroristid lõhkasid bussipeatuses pommid, tappes kaks iisraellast.
Terrorismi eest on vahistatud ka praeguseid õpilasi, sealhulgas üliõpilasorganisatsiooni president Abdulmajid Hassan ja veel seitse õpilast, kelle Iisrael arreteeris ja keda süüdistati terrorirünnaku kavandamises ja kellest osa kahtlusaluseid selle ka üles tunnistas, vahendab Times of Israel.
Harvardi ülikooli rahvatervise programmi direktor, kes suundus sel suvel koos üliõpilastega Birzeiti, mõistis terroristide arreteerimise hukka, väites, et see rikub “palestiinlaste õigust haridusele, sõnavabadust ja ühinemisvabadust”, on teatanud Daily Wire varem.
Harvardi esindaja pisendas Birzeiti valimisi ja nende mõju toonasele ühisele suveprogrammile, väites, et need “ei ole nende teaduskeskuse tööd Birzeiti kogukonna ja rahvatervise instituudi teadlaste ja üliõpilaste vahel mõjutanud.”
Schanzeri ülikoolilinnaku valimised on Jordani Läänekalda palestiinlaste poliitilise meelsuse baromeeter, arvestades, et riiklikke valimisi pole juba mitu aastat toimunud ja riigi president Mahmoud Abbasi 4-aastase ametiaja algusest möödub varsti 19 aastat.
“USA ülikoolid peaksid tundma muret partnerluse pärast Birzeitiga, samal ajal kui Hamas kontrollib oma üliõpilaskonda ja ülikoolilinnakus on radikalismi ilmingud,” ütles Schanzer. “See peaks olema märk sellest, et võib-olla pole just parim aeg õpilaste Birzeiti saatmiseks.”
Aprillis ründas Birzeiti tudengite jõuk ülikoolilinnakus kividega Saksa suursaadikut Iisraelis, sundides teda põgenema, vahendas i24 News. Juunis kutsusid õpilased Hizbollah’ juhti Hassan Nasrallah’d üles põletama Liibanoni piiri lähedal asuvat Iisraeli linna Kiryat Shmonat, mis on evakueeritud ja mida ähvardavad peaaegu igapäevased raketirünnakud.
Birzeiti üliõpilased tabati 2022. aastal Türgis Hamasi tarvis rahapesult, mille eesmärk oli toetada Gazast lähtuvaid rünnakuid, vahendas The Jerusalem Post. Aprillis viibis üle 140 sealse õpilase ja 4 töötajat vanglas, postitas Birzeit X-i.
2022. aastal toimus kooli spordihariduse klubis kergejõustikuvõistlus, mis sai nime silmapaistva terroristist vilistlase Marwan Barghouti järgi, keda peetakse esimese ja teise vastupanuliikumise juhiks ning kes mõisteti süüdi viie inimese tapmises.
Birzeiti ülikooli sidemed USA ülikoolide ja üliõpilastega
Kuigi Schanzer ütles, et kõik USA ülikoolid peaksid uuesti kaaluma partnerlust Birzeiti ülikooliga, rõhutas ta, et Harvard peaks selles osas olema eriti valvas, kuna Kongressi haridus- ja tööjõukomitee antisemitismi nõuandekogu on toonud esile terrorismi toetava mõju sealsele ülikoolilinnakule.
“Me teame, et nad on mures Hamasi mõju pärast Harvardis,” ütles ta. “Kuid Harvardi administratsioon on juba näidanud, et nad soovivad pigem tegeleda woke-masside rahustamisega, kui et tunda muret antisemitismi, Hamasi mõju või võimaliku ohu pärast, et üliõpilased puutuvad kokku välismaal asuvate radikaalidega.”
Rutgersi ülikool andis mais Iisraeli-vastastele tudengitest meeleavaldajatele alla, öeldes, et vaatab uuesti läbi ja jälgib oma suhet Birzeiti ülikooliga, mis sai alguse 2022. aastal. Esindajatekoja liige Lloyd Smucker küsis Rutgersi ülikooli presidendilt Jonathan Hollowaylt, et kas Birzeiti ülikool on “tõesti institutsioon, kellega Rutgers peaks koostööd tegema” enne maikuus toimuvat kongressi kuulamist.
“Teave, mida te just minuga jagasite, on minu jaoks uus, söör ja ma kohustun seda lugema,” ütles Holloway pärast seda, kui Smucker oli talle rääkinud Birzeiti sümpaatiast terroristide vastu.
2001. aastal liitus Californias asuv UC Davis’e ülikool Araabia regiooni ülikoolide konsortsiumiga, kuhu kuulub ka Birzeit ja mis koosneb “koostööpõhistest uurimis- ja koolitusprojektidest”.
Mitmed teised koolid kasutavad oma õpilaste koolitamiseks Birzeiti professoreid, keda esindab 2021. aastal alguse saanud konverents, mida veavad UC Santa Barbara ja Birzeiti ülikool. Massachusettsi Tehnoloogiainstituut korraldas 2023. aasta aprillis Birzeitis konverentsi „Haridusinnovatsioon Palestiina akadeemias”. Georgetowni ülikool aga kutsus juunis Birzeiti ajaloo dotsendi Rana Barakati läbi viima “Gaza konteksti õpetavat” loenguteseeriat.
Üliõpilasrühmad on reisinud Birzeiti, sealhulgas käisid seal 2019. aastal 43 Berkeley ülikooli õpilast, kes kohtusid BDS liikumise kaasasutaja Omar Barghoutiga. Birzeit ütleb oma postituses, et ülikool kohtus 2023. aasta märtsis Michigani ülikooli, Virginia ülikooli, New Yorgi ülikooli ja Harvardi ülikooli üliõpilastega.
Kuigi Birzeit loob sidemeid ka uute koolidega, siis täiendavalt hoobeldakse ka peaaegu 30-aasta taguste aegunud suhetega USA ülikoolidega. Birzeiti veebisait toob välja kaheksa rahvusvahelist partnerit, sealhulgas Illinoisi osariigi ülikool, Kenti osariigi ülikool, California osariigi ülikool San Bernardino, Lõuna-Illinoisi ülikool Edwardsville, Harvardi ülikool, William Patersoni ülikool ja Massachusettsi tehnoloogiainstituut.
San Bernardino ülikooli pressiesindaja ütles The Daily Wire’ile, et neil pole Birzeitiga suhet olnud alates 1995. aastast. Kent State’i ülikool ütles The Daily Wire’ile, et neil pole Birzeitiga sidemeid olnud mitu aastat, Illinoisi osariigi sõnul lõppes nende suhe 2015. aastal. ja Lõuna-Illinoisi ülikool Edwardsville ütles, et neilgi pole aktiivset sidet. California ülikooli presidendi kantselei ütles, et neil pole Birzeitiga mingit suhet, kuid ei kommenteerinud, kas nende tütarülikoolidel sidemeid on.
Schanzer usub, et olenemata Birzeiti ülikoolilinnaku radikalismist, ei ole Läänekalda külastamine Ameerika üliõpilastele ohutu.
“Iisraellased on alates 7. oktoobrist Jordani Läänekaldal arreteerinud rohkem kui 4000 terroristi ja on ära hoidnud mitmeid vandenõusid ning konfiskeerinud tuhandeid läbi Jordaania salakaubana toimetatud relvi,” ütles ta. “Kõik see on osa Hamasi ja selle Teherani peamiste patroonide ellu viidud plaanist käivitada sõja kolmas rinne.”
“Oleme viie minuti kaugusel ulatuslikust vastasseisust Läänekaldal ja Harvard saadab siia tudengeid,” lisas ta. “Praegu on vale aeg.”
Harvardi ülikool, Massachusettsi Tehnoloogiainstituut, William Patersoni ülikool, Georgetowni ülikool, UC Santa Barbara, Rutgersi ülikool ja Birzeiti ülikool ei vastanud antud loo raames Daily Wire-i kommentaaritaotlusele.
Allikas: Daily Wire