Uued Uudised

Suurbritanniat raputab Megxit, mis annab Briti monarhiale moraalse hoobi – see-eest on kalifaadi toetajatel lootust

Royal super fan John Loughery holds a copy of a British newspaper as he poses for the media outside of Buckingham Palace in London on January 9, 2020, following the announcement that Britain's Prince Harry, Duke of Sussex and his wife Meghan, Duchess of Sussex, plan to step down as "senior" members of the Royal Family. - Britain's Prince Harry and his wife Meghan stunned the British monarchy on Wednesday by quitting as front-line members -- reportedly without first consulting Queen Elizabeth II. In a shock announcement, the couple said they would spend time in North America and rip up long-established relations with the press. Media reports said the Duke and Duchess of Sussex made their bombshell statement without notifying either Harry's grandmother the monarch, or his father Prince Charles. (Photo by Tolga AKMEN / AFP)

Briti kuninglikus peres toimuv pereheitmine seab suure kahtluse alla monarhia edasise saatuse, sest üleilmastumine võtab sellelt ka britilikud juured ühiskonnas.

Prints Harry ja tema abikaasa hertsoginna Meghani üllatuslik teade kuninglikest kohustustest loobumisest ja oma teed minemisest raputas neljapäeval Briti kuningaperet ning uudiste järgi kuninganna Elizabeth II ega tulevast kuningat, prints Charlesi otsusest ette ei teavitatud.

Noorpaari sõnul kavatsevad nad nüüd jagada oma aja Suurbritannia ja Põhja-Ameerika vahel ning loobuvad pikaajalisest suhtest ajakirjanikega. Paar teatas otsusest oma Instagrami-kontol, oma veebilehel ja Buckinghami palee suhtlussüsteemis.

Meeleolu kuningakojas on valdavalt täis pettumust ja mõned on isegi haavunud, kirjutas ringhääling BBC. Neljapäevased lehed olid täis lugusid lõhestunud perest ja kohkunud kuningannast.

“Kavatseme taanduda kuningapere tippliikmete kohalt ning töötada rahalise sõltumatuse saavutamiseks koos kuninganna jätkuva täieliku toetamisega,” ütlesid Harry ja Meghan.

Harry (35) ja Meghan (38) on kuningapere tuumikliikmed. Neid peetakse koos Williami ja tema abikaasa Kate’iga Briti monarhia tuleviku kehastuseks.

Kui prints Harry tõi Ameerika näitlejanna Meghan Merkle õukonda, räägiti palju sellest, et tegu pole inglise aristokraadi, vaid hoopis teisest keskkonnast tuleva naisega, mis võib Briti traditsioone kõvasti lõhkuda. Nüüd tundubki, et Ühendkuningriigi monarhia sai järjekordse hoobi.

Asi on lisaks ka selles, et Suurbritannia pole enam suuresti põlisbrittide maa: ainuüksi Inglismaal elas 2016. aasta seisuga 3 092 000 moslemit, nende protsent elanikkonnast on 5,6%. Lisaks on Suurbritannias tohutult teisi migrante mujalt Euroopast, Briti Ühenduse riikidest ja laiemalt võetuna üle maailma. Neil on oma kultuur ja kombed, brittide omad jäävad võõrastele kaugeks ja vähetähtsaks.

Monarhia kui riigi traditsiooni viib tavaliselt edasi vaid põlisrahvas – sisserändajaid lihtsalt ei seo sellega miski, nende juured ja ajalugu on mujal. Seega võib üldine multikultuuristumine tähendada lõppu Briti monarhiale – aga ehk saavad nad asemele kalifaadi.

Exit mobile version