Tallinna Ülikool kaalus kohtuasja Mart Helme vastu, kuid leiab, et Mart Helme kohtu kaudu korrale kutsumine võtaks asjatult palju aega ja ressurssi, kirjutab Postimees.
Loo juures on eriline see, et uudiseks sai ära jäänud sündmus. Kohtuasja aluseks aga oleks saanud Mart Helme sõnad, nagu oleks õpetamise tase TLÜ teatud valdkondades ülimalt kehv. Pluss veel kujundlik väide hobusevarastest.
Tallinna Ülikool nõudis konkreetseid tõendeid oma väidete tõestuseks või avalikku vabandust. “Ma ei kritiseeri õpetajaid ega tõsiseid teadlasi, mina kritiseerin seda propagandaasutust, mis on lasknud õpetamise taseme teatud valdkondades, teatud aladel allapoole igasugust arvestust,” vastas Mart Helme.
EKRE liidri sõnades peitubki ilmselt see, miks TLÜ ei taha kohtuasja – seal selguks, kui kaugele on kõrvale kaldutud akadeemilisusest ja kui valdavaks on just sotsiaal- ja humanitaarteaduste vallas muutunud ideoloogiline õpetus. Mart Helmet kritiseerides üritas ülikool ju naeruvääristada jutte vasakliberaalsusest TLÜ õppeprogrammides, kuid ometigi õpetavad seal ju lektoritena näiteks kurikuulus Florian Hartleb, soouuringute osas teadustöid teinud Kadri Aavik ja paljud teised ideoloogiliselt laetud õppejõud. Nende õpetus loobki kallutatud maailmavaatega ellu astuvad bakalaureused.
Tallinna Ülikooli arendusprorektor Andres Jõesaar teatas kord “Ringvaates”, et kõrgkool olevat avatud mistahes ideoloogiaga õppejõududele ja seal kehtivat akadeemiline vabadus. Riikliku ülikooli ülesanne aga ei ole kanda edasi vasakliberaalseid (ega mingeid muid poliitilisi) dogmaatilisi õpetusi ja olla institutsioonina avatud poliitilistele suunitlustele. Demokraatlikus riigis on riigitoetustel peetava ülikooli ülesanne olla akadeemiline asutus.
Küllap kardabki TLÜ, et kohtuasja käigus tuleb neil, eriti Mart Helme kui kostja nõudel, palju oma õppeprogrammide sisu seletada, sealt aga tuleb välja ideoloogiline suunitlus paljudel õppealadel – ning see viibki akadeemilise taseme alla. Nii võetigi vastu otsus kohtuasjast loobuda ning piirduda solvunud näo ja näilise tarkusega. Pealegi pole viimaste paljastuste taustal ülikoolide endi seaduskuulelikkusega asjad eriti korras.
Mis aga puutub Helmedesse, siis paljud nende “räiged” ütlemised ongi tõeks osutunud.