Uued Uudised

Tallinna uus võimuliit pole pikalt valitsenud Keskerakonnast parem. Pigem on hullem

Tallinna linnavolikogu EKRE fraktsioon

Kevadel vahetus võim Tallinna linnavolikogus. Kukutati Keskerakonda kuuluv linnapea, murti Keskerakonna pikki aastaid valitsenud ainuvõim, mis tõsi küll, toimis viimased aastad koos sotsidega. Reformierakond, sotsid, Eesti 200 ja Isamaa lubasid kukutada Bütsantsi ja asemele tuua euroopaliku juhtimiskultuuri. EKRE jäeti muidugi kõrvale. Meie hääli taheti ja lubati ka koalitsiooni võtta, kuid tegelikult neil seda plaanis ei olnud, sest läbirääkimised ilma EKRE-ta käisid juba ammu enne, kui vana võim kukutati. Nad soovisid meie hääli ainult Keskerakonna kukutamiseks. See selleks.

Nüüd on poole aasta jagu euroopalikku võimu Tallinnas olnud ja me näeme, mida see endast kujutab. Nagu riigis, on ka Tallinnas vilistatud kõikidele seadustele, headele tavadele ja tervele mõistusele.

Alustuseks meenutame juba vana lugu, kuidas valiti pukki sotsist linnapea Jevgeni Ossinovski – linnapea valimine kukkus läbi, sest hääli kokku ei saadud. Selle peale korraldati teine hääletus, kuigi volikogu saadikud olid oma sõna ja eelistuse juba öelnud. Kui teine hääletus samuti läbi kukkus, sest hääli kokku ei saadud, korraldati kolmas hääletus, milleks toodi kiirkorras kohale üks äraostetud keskerakondlane ning teistele kehtestati nõue hääletada kindlasse kastinurka, et hiljem saaks üle lugeda, kelle fraktsioonis reetur pesitseb. Kolmandal korral läks nii, nagu nemad tahtsid ja Ossinovskist sai Vägisi-Linnapea.

Sarnane muster toimub ka volikogu igapäevatöös, kus komisjonides on korduvad hääletused kuni sobiva tulemuse saavutamiseni juba tavalised. Protest ei aita, viitamine seadustele, nt Volikogu töökorrale ei aita, refi-sotsi-E200-Isamaa koalitsioon teeb, mida ise aga heaks arvab.

Kuna koalitsiooni häälteenamus on napp ja kõik nad ei viitsi tööd teha, siis juhtub ikka, et opositsioon on mõnel komisjoniistungil ülekaalus. Kui komisjoni päevakorras on tõelised sigadused, on opositsioonil tavaks komisjoni päevakord maha hääletada. Või hääletada nõmeda algatuse või eelnõu vastu.

Milline näeb siis välja see euroopalik juhtimistava Tallinnas? Kui komisjoni päevakord istungi alguses maha hääletatakse, siis seda hääletustulemust lihtsalt ignoreeritakse ja hakatakse ikkagi õiglase näoga päevakorrapunkte menetlema. Ise väites, et see on hea tava.

Ei ole hea tava! Hea tava on see, et kui päevakord maha hääletatakse, läheb komisjon laiali ja istungit ei toimu. Komisjoni juht aga peab võtma aja järelemõtlemiseks, kas nõmedused välja visata või järgmisel istungil ikka edasi punnitada. Nii juhtus viimati sotsiaal- ja tervishoiukomisjonis.

On juhtunud ka, et kui opositsioon hääletab nõmeda päevakorrapunkti maha, siis komisjoni esimees tühistab ebameeldiva hääletustulemuse puhul mõne opositsiooni esindaja hääle, et läbi suruda poolthäälteenamus. Nii juhtus hiljuti keskkonna- ja kliimakomisjonis, kus EKRE eksperdi Gilleke Kopamehe hääl tühistati. Kas see on euroopalik ja demokraatlik valitsemistava?

Ka on tulnud ette, et koalitsioon keeldub endale ebamugavaid küsimusi komisjoni päevakorda võtmast, kuigi tegemist on tõsise teemaga, mille kohta oleks vaja selgust saada. Nii hääletati hiljuti revisjonikomisjonis maha opositsiooni soov tuua päevakorda linnapea Ossinovski ja abilinnapea Lippuse laste erakooli hoone linnarahadega ostmise teema.

Ka on Tallinna linnavolikogu esimees Toomas Kruusimägi venitanud opositsiooni eelnõude menetlusse võtmisega ja takistanud teise volikogu aseesimehe valimist. Teine aseesimees on traditsiooniliselt opositsiooni koht.

17. oktoobri istung oli veel eriline ka selle poolest, et menetluses oli mitu päevakorrapunkti, millel puudusid komisjoni protokollid. Ei saadikud, päevakorrapunkti ettekandjad ega kaasettekandjad ei ole protokolle näinud. Kaasettekandjad, kes peavad tutvustama, kuidas päevakorrapunkti arutelu komisjonis läks, esitasid ettekanded mälu järgi. Minu seitsmeaastase nõunikukarjääri jooksul on see esmakordne juhtum.

Kui EKRE saadikud üritavad õigust ja õiglust taga nõuda, siis öeldakse tuima näoga, et me räuskame. Vot nii. Kui soovid seadustest kinnipidamist, oled räuskaja. Selline on olukord Tallinnas.

Ajakirjanduses valitseb muidugi kõrvulukustav vaikus, ükski EKRE ega Keskerakonna pressiteade volikogus toimuva kohta ei jõua mitte kuhugi. Need kaoks nagu mutiauku. Pole olemas. Ei kuule. Ei näe. Aga mõelge, kui niimoodi käituks EKRE? Kogu riigi- ja erameedia oleks kriiskavat seakisa täis, kuidas seadusi rikutakse ja millised jõhkrad pätid EKRE-s on. Kui aga sündikaadipätid seda teevad, on kõik koššer ja okei.

Inimesed – avage ometi silmad ja vaadake, keda olete ennast valitsema valinud! Ehk on ometi lõpuks käes aeg oma viga tunnistada, vigadest õppida ja teha järgmisel korral teistsugune valik.

Kadri Vilba, Tallinna volikogu EKRE fraktsiooni nõunik

Exit mobile version