Eestlasi rahvusena ei näi ametlikult enam eksisteerivat. Viimase rahvaloenduse ametlikust statistikast on välja tõrjutud mõiste “eestlased” ja asendatud terminiga “põlisrahvastik”, kuhu on lisatud ka migrandid, teist või kolmandat põlve siin elavad sisserändajad.
Vastavalt teatatakse, et 72,5% rahvastikust moodustavad Eesti põliselanikud. Kui palju on põlisrahvast, eestlasi, rahvaloenduse kokkuvõte isegi enam ei maini!
Mis toimub? Kui Kaja Kallas ütleb, et tema ilusas Eestis on eestlasi 85%, kas siis võibki varsti see number saada ametliku kinnituse? Kui tõsiselt on rahvuse mõiste praeguses ametlikus EV-s ärakaotamisel de facto ja vääramatu (välis)jõuga??
Nähes seda, mida praegune võimulolev klikk Eesti ja eestlastega teeb, kasutades ümberrahvastamist nn ukrainlastega, kes kavatsetaksegi siia jätta, ja eesti koolide täitmist nn ukraina lastega, kes muudavad eestlaste eestikeelsed koolid lõpptulemusel pool- või päris venekeelseteks, tekib küsimus eestlaste kui rahvuse sisust ja olemusest.
Einar Laigna on väljendanud ilmselt halastamatut tõde: „800 aasta jooksul on Eestis olnud 15 võõrvõimu. Igat neist on ellu viidud kindlat tüüpi eestlaste abil, kes on valmis seda võimu teenima, et saavutada ühiskonnas teatud positsioon, mis tagab neile kergema ja parema elu. Et seda positsiooni säilitada, TULLAKSE OMADELE KALLALE. See on eesti psüühikas määravaks saanud.“
Minu arvates jõuame tõdemuseni: eesti karakteris puudub ÕILSUS. See on väga vähestel. Saksa või vene aristokraatidelt võeti seda hariduse ja kultuuriga üle, nii Vabadussõjas kui esimeses Eesti Vabariigis oli see esindatud, kuid nõukaaeg tegi siin kohutava hävitustöö.
Minu arvates 50 aastat NLiidus pidasime vastu suuresti vana rasval, esimeses Eesti Vabariigis aatelise kasvatuse ja õilsuse kui loomuse osa kaasa saanud põlvkond hoidis meie rahvast (näiteks 20 aastat haridusminister olnud Ferdinand Eisen).
Mis mind täna hämmastab, see on vaimukultuurieliidi puudumine või vähemasti mitte kusagil ilmnemine. 1988-91 oli see ju veel võimsalt esindatud.
Vaatame, mis siis Eestist edasi saab. Kas lähevad Karl Reitsi ennustused tõeks või suudame veel rahvana tõusta ja püsida?
Ülla Vähk