Aastakümneid on Läänes levitatud müüti sellest, kuidas tööjõu vaba liikumine ei põhjusta palkade langemist. Nüüdseks on selge, et see ei vasta tõele, kirjutab majandusajakirjanik Matthew Lynn The Telegraphis.
Massiline tööjõu sissetoomine pidi aitama laiendada nõudlust, täitma töökohad, mida kohalikud ei taha, muutma majanduse dünaamilisemaks ning päästma Lääne riigid demograafilisest stagnatsioonist. Viimased kakskümmend aastat on meile lakkamatult korrutatud, kuidas massiline immigratsioon ei põhjusta palgalangust, vastupidi – see teeb meid rikkamaks.
Ometigi on Ühendkuningriigis pärast Euroopa Liidust lahkumist ja võõrtööjõule piirangute peale panemist hakanud palgad, eriti aga lihttööliste palgad, väga kiiresti kasvama. Paljastunud on suur immigratsioonipettus.
Terve mõistus ja iga tavaline majandusõpik ütleb, et kui suurendada millegi pakkumist – antud juhul töötajate hulka –, siis hinnad langevad. Ja kui piiramatu lisapakkumine jätkub, siis hinnad enam ei tõusegi.
Enamasti selle põhimõttega nõustutakse, ent tööjõudu peetakse millegipärast erandiks. Eks teatud erinevusi ju on ka. Rohkem inimesi teenib lõppkokkuvõttes rohkem raha ja kulutab rohkem, mis toob teatud piirini kaasa majanduse elavnemise. Ja sageli ei konkureeri äsja riiki saabunud töötajad otseselt põliselanikest töötajatega. Ent lisaks on tekitatud veel terve hulk konstrueeritud mudeleid näitamaks, kuidas võõrtööjõud midagi ei mõjuta. Vastupidise väitjad tembeldati sallimatuteks.
Ühendkuningriik on pärast EL-ist lahkumist tööjõu vaba liikumist piiranud ja palgad on hakanud kiiresti tõusma. Keskmine palk tõusis 8% aastas, osades sektorites, nagu transport ja ehitus, isegi kuni 20%. Ehkki palgatõus on mingil määral seotud ka Covid-19 sundpuhkuste lõppemise ning inimeste uuesti tööle asumisega, on sellised arvud siiski mõtlemapanevad.
Briti ettevõtted olid harjunud noorte, andekate töötajatega Poolast, Ungarist jne ning sattusid odava tööjõu lõksu. Milleks kulutada tuhandeid naelu millegi automatiseerimisele, kui on võtta piisavalt inimesi, kes on nõus töötama miinimumpalga eest? Kasumile tegi see head, kuid tootlikkusele mitte. Veelgi enam. Ühendkuningriigis tekkis hulk sektoreid, mis tegutsesidki ainult odava sissetoodava tööjõu najal.
Üleminekuperiood toob endaga kaasa teatud probleeme. Kaasneda võib mõningane hinnatõus ja teatud sektorites võib väheneda kasum, šokid ja tõrked on turu toimimise juures tavapärased ja majandust ongi väga keeruline planeerida.
Oluline on siiski meeles pidada, et kõik need eksperdid ja ärijuhid, kes väitsid kogu aeg, et immigratsioon palkade langemist ei põhjusta, eksisid rängalt.
Allikas: The Telegraph