Uued Uudised

The Telegraph: Suurbritannias kasutati pandeemia ajal vastutustundetut ja ebaeetilist hirmukülvamise taktikat

200615 -- BRUSSELS, June 15, 2020 -- A passenger walks past the signs against the COVID-19 in the departure hall at the Brussels Airport in Zaventem, Belgium, June 15, 2020. After three months of isolation, Belgium reopened its border on Monday to other European Union EU member states, non-EU Schengen countries -- Switzerland, Liechtenstein, Iceland and Norway -- as well as Great Britain. BELGIUM-BRUSSELS-AIRPORT-BORDER-REOPENING ZhengxHuansong PUBLICATIONxNOTxINxCHN

Ühendkuningriigi valitsus kasutas COVID-pandeemia ajal ebaeetilist nn nügimistaktikat inimestes hirmu tekitamiseks, leiavad psühholoogid, kes on ühtlasi nõudnud peaminister Boris Johnsonilt uurimise algatamist hirmutamistaktika kasutamise osas.

Rühm psühholooge saatsid jaanuari lõpus avaliku kirja Ühendkuningriigi riigihalduse ja põhiseaduskomisjonile, milles tõid välja, et ametnikud ja valitsuse teadusnõukoda kasutasid inimeste käitumise muutmiseks pandeemia ajal vastutustundetut ja ebaeetilist hirmukülvamise taktikat. Kirja algataja, kliinilise psühholoogi dr Gary Sidley sõnul on vale kasutada avalikkuses selliseid dramaatilisi üleskutseid nagu: „Kui lähed välja võid teisi nakatada ja inimesed surevad.“

Kirjale alla kirjutanud 40 spetsialisti mõistavad ka hukka piltide ja telereklaamide kasutamise, millel on kujutatud end väga halvasti tundvaid inimesi ja intensiivravi osakondi. Samuti on nende meelest väga vale „kinnisideeline keskendumine Covid-19 surmade avalikustamisele, jättes täiesti tähelepanu surmad teistel põhjustel, ehkki keskmiselt sureb Ühendkuningriigis iga päev 1600 inimest“.

Psühholoogide meelest on „äärmiselt küsitav, kas tsiviliseeritud ühiskond peaks tegelema teadlikult inimeste emotsionaalse ebamugavustunde suurendamisega selleks, et panna inimesed kuuletuma“. Psühholoogide sõnul on valitsuse kasutatud hirmutamis- ja häbistamistaktika omane totalitaarsetele režiimidele, kus riik kahjustab oma inimesi püüdega hävitada riigile mittesobivad arusaamad ja käitumine.

Kirjas juhitakse tähelepanu 2020. aasta märtsis saadetud valitsuse memole, millega tehti ettepanek tõsta inimeste tajutavat ohutaset ja tulla välja hirmutavamate sõnumitega.

The Telegraphi andmetel plaanib parlamendi riigihalduse ja põhiseaduskomisjon alustada uurimist valitsuse nn nügimistaktika ja pandeemiaaegse tegevuse üle. „Minu arvates on keskne teema siin see, kuidas sobitub nn nügimine kokku parlamentaarse demokraatia ja ministrite vastutusega,“ ütles komisjoni esimees William Wragg.

Psühholoogid hoiatasid ka hirmusõnumite soovimatute tagajärgede eest. „Häbistamine ja patuoinaks tembeldamine julgustab mõningaid inimesi ahistama näiteks neid, kes ei saa või ei taha kanda maski,“ kirjutavad nad. „Ent veelgi häirivam on asjaolu, et sisendatud hirmu tase on toonud kaasa hulgaliselt ülemääraseid Covidiga mitteseotud surmasid, mis on leidnud aset inimeste kodudes, tõstnud strateegiliselt ärevuse taset, mistõttu paljud ei ole suutnud otsida abi oma teiste haiguste ravimiseks.“

Allikas: The Telegraph 2X

Exit mobile version