Igal aastal teenivad narkootikumide müümisega tegelevad kuritegelikud grupeeringud Euroopa Liidus umbes 30 miljardit eurot. Seda kinnitab ulatuslik, kolme aasta jooksul läbi viidud Europoli ja Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse (EMCDDA) uuring.
Raporti kohaselt tegutseb Euroopa Liidu siseselt umbes 5000 kriminaalset organisatsiooni ja enam kui üks kolmandik neist on narkoäriga seotud grupeeringud. Lisaks tegelevad narkoärikad sageli ka teistlaadi kuritegudega nagu näiteks inimkaubandusega.
Müüdavad narkootikumid – enamasti kanep, kokaiin, heroiin ja sünteetilised ained – on viimaste aastate jooksul muutunud üha kangemaks, hinnad ei ole aga viimase kümne aasta jooksul pea üldse tõusnud. Seda ilmselt põhjusel, et narkoturul on üha rohkem müüjaid.
Uuringu järgi toodetakse praegu Lõuna-Ameerikas kokaiini ja Afganistanis heroiini rohkem kui kunagi varem. Kuid ka kanepit ja sünteetilisi narkootikume pole Euroopas kunagi nii palju müüdud. EL on andmete kohaselt maailma number üks sünteetiliste ainete (nagu MDMA ja amfetamiin) tarnija.
Raporti kohaselt on kanep (marihuaana ja hašiš) EL-is endiselt kõige populaarsemad narkootikumid. Hinnanguliselt on 512 miljonist EL-i elanikust 25 miljonit tarvitanud vähemalt korra elus kanepit.
Heroiin ja sellega sarnased opiaadid on tervisele kõige kahjulikumad. Heroiini müük tõi kriminaalidele 2017. aastal sisse umbes 7,4 miljardit eurot. Afganistanist ja Pakistanist tuuakse heroiini EL-i enamasti Türgi kaudu ja peamiselt juhivadki heroiiniäri EL-is türklaste kriminaalsed grupeeringud.
Kokaiini kasutamine on EL-is tõusuteel ja raporti järgi tarbib kokaiini umbes 4 miljonit eurooplast. Suur osa kokaiinist jõuab EL-i Antwerpeni sadama kaudu.
Sünteetiliste ainete äri on samuti elavnemas. Erinevus kokaiiniga on aga see, et sünteetilisi narkootikume valmistatakse enamasti peidetud laborites Belgias ja Hollandis, kust Hollandi kriminaalsed rühmitused neid kogu maailmas levitavad.
Europol hoiatab ka selle eest, et üha suuremaks muutub oht narkomaffia imbumisest ametkondadesse ja sellega seotud korruptsioonist.
Allikas: De Standaard