Wall Street Journal kirjutas nädalavahetusel, et erinevalt negatiivsetest ennustustest on Ameerika Ühendriikide majandus väljunud kaubandussõjast Hiinaga pea puutumatult.
Ennustati, et see tabab raskelt põllumehi, auto varuosade tootjaid, mööbli- ja masinatööstust. Et investeeringud vähenevad. Kuid majandusnäitajad kinnitavad, et USA majandus on tulnud kaks aastat kestnud kaubandussõjast välja tervena.
Kõige enam sai kannatada USA põllumajanduse eksport Hiinasse. Kuid ka seda suudeti leevendada tänu president Trumpi administratsiooni otsusele eraldada põllumeestele 28 miljardid dollarit.
Kehtestatud tariifid ei tekitanud suurt hinnatõusu. Wall Street Journali andmetel tõusid tariifidega kaupade hinnad keskmiselt kõigest 3%, samas langesid paljude teiste kaupade hinnad. Inflatsioon püsis 2% juures, mis näitab, et kaubandussõda ei mõjutanud Ameerika tarbijaid kuigivõrd.
Tariife maksti peamiselt USAsse importijate ärikasumitest. Samas tehti neile äriühingutele enne kaubandussõja puhkemist suuri maksusoodustusi, mis tähendab, et nende maksudejärgne sissetulek oli kõrgem, kui see muidu oleks olnud.
Harvardi Ülikooli majandusprofessor Alberto Cavallo sõnul ei alandanud Hiina eksportijad oma hindu ega katnud tariife valuuta odavdamisega. „Koorem langes peamiselt USA importijatele, kuna a) Hiina eksportijad ei vähendanud oma piirhindu USA dollari suhtes ja b) USA importijad/jaemüüjad otsustasid säästa Ameerika tarbijaid lisakuludest,“ selgitas Cavallo.
Kaubandussõda avaldas USA majandusele siiski teatud mõju. Kuna Hiina majanduse aeglustumine vähendas importi Euroopast, siis vähendas see omakorda Euroopa nõudlust USA kaupade ja teenuste järele. Nii sise- kui ka välisinvesteeringud vähenesid veidi, seda ilmselt teatud ebakindluse tõttu.
Kuid lõplik tulemus on siiski hämmastav: Ameerika Ühendriigid astusid kaubandussõtta oma suurima kaubanduspartneriga ja tulid sellest välja pea puutumatult. USA majandus on palju vastupidavam ja kohanemisvõimelisem ja sõltub Hiinast palju vähem, kui Trumpi kriitikud arvata oskasid.
Allikad: Wall Street Journal, Breitbart