USA Georgia osariigi senaatorid on esitanud asepresident Mike Pence’ile palve lükata edasi 6. jaanuaril toimuva pidav valijameeste kogu. Senaatorite meelest vajab Georgia veidi rohkem aega, et uurida põhjalikumalt erinevaid valimispettustega seotud süüdistusi, seda eriti Fultoni maakonnas.
Senaator Brandon Beachi sõnul paluvad nad oma kirjas (mis toimetatakse Pence’i kätte täna, 5. jaanuaril) lükata 2020. aasta presidendivalimiste tulemuste kinnitamiseks toimuv valijameeste kogu edasi 10 kuni 12 päeva. Intervjuus Epoch Timesile ütles Beach, et praegu on kirjutanud pöördumisele alla 18 senaatorit, kuid suure tõenäosusega liitub nendega veel inimesi.
Georgia senaatorid soovivad lisaaega, et viia läbi täpsem kohtulik uurimine hääletusmasinate osas kogu osariigis. Peamiseks põhjuseks on väited, nagu oleks mitmetes valimisjaoskondades öeldud vabariiklastest valimisvaatlejatele valimisõhtul, et häältelugemine on lõpetatud ja nad võivad minna koju, ehkki häältelugemisega tegelikult jätkati.
Senaatorite ühispöördumisele lisaks on Beach koostanud eraldi kirja ka Georgia osariigi senati õiguskomisjoni liikmena. Beach usub, et teistes võtmeosariikides astutakse samasugune samm. „Ma usun, et mitmed Pennsylvania, Wisconsini ja Arizona senaatorid on koostanud asepresidendile sarnase kirja ja [andnud teada], et me palume tal lükata [valijameeste kogu] 10 kuni 12 päeva edasi,“ ütles Beach.
Juriidiliselt on selline asi võimalik. Samuti, nagu kinnitas Valge Maja ärinõunik Peter Navarro Fox Newsile, on võimalik edasi lükata 20. jaanuariks plaanitud presidendi inauguratsioon. Ühtlasi ütles Navarro, et Pence’il on õigus anda lisaaega, mida on palunud mitmed kongressi vabariiklastest senaatorid kümnepäevase valimisauditi läbiviimiseks.
Senaator Ted Cruzi eestvedamisel esitatud valimisauditi palves öeldakse, et 2020. aasta valimiste järgselt on üles kerkinud pretsedenditud süüdistused valimispettuste, valimisreeglite rikkumiste ja valimisseaduse väga vaba tõlgendamise osas. Avalduses lisatakse, et 2020. aasta valimiste järgselt esitatud süüdistused tekitavad „sügavat usaldamatust USA demokraatlike protsesside vastu“, mis ei kao lihtsalt võluväel, vaid puudutavad meid kõiki sõltumata sellest, kas „valitud ametnikud või ajakirjanikud süüdistusi usuvad või mitte“.
Asepresidendi personaliülem Marc Short avaldas omakorda teate 2. jaanuaril, milles kinnitas, et Pence on avatud vabariiklastest esindajatekoja liikmete ja senaatorite plaanile vaidlustada valijameeste kogu otsus, juhul kui presidendiks kinnitatakse Joe Biden. Short lisas, et Pence tervitab ka kongressi liikmete pingutusi valimisrikkumiste tõendamisel kongressi ees enne valijameeste kogunemist. „Asepresident Pence jagab miljonite ameeriklaste muret seoses valimispettuste ja -rikkumistega viimastel valimistel,“ seisis Shorti pressiteates.
Allikad: Townhall, Epoch Times, Fox News