Uued Uudised

EL tahab pandeemiat ettekäändeks tuues venitada Brexiti üleminekuperioodi

The UK and EU delegations at the start of the first round of post -Brexit trade talks between the EU and the UK, at EU headquarters in Brussels, Monday, March 2, 2020. Long-awaited trade talks between the EU and Britain kick off Monday amid deep tensions over Prime Minister Boris Johnson's threat to walk away from the talks if not enough progress is made within four months. (Olivier Hoslet. Pool Photo via AP)

Euroopa Parlamendi suurim fraktsioon survestab Ühendkuningriiki pikendama koroonaviiruse tõttu Brexiti üleminekuperioodi.

31. jaanuaril 2020 lahkus Ühendkuningriik lõpuks Euroopa Liidust, kuid üleminekuperiood kestab veel aasta lõpuni. Selle aja jooksul järgib riik endiselt EL-i reegleid kaubavahetuse ja vaba liikumise osas ning toimuvad läbirääkimised edasiste lepingute üle.

Ehkki EL on öelnud, et üleminekuperiood võiks kesta kaks aastat, võttis Briti parlament aasta alguses vastu seaduse, millega kinnitati üleminekuperiood lõpetatuks 31. detsembril 2020. Kui selleks ajaks EL-iga leppeid sõlmida ei õnnestunu, jätkatakse kaubavahetust Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglite järgi.

Kuna praegu on nii Ühendkuningriik kui ka Euroopa Liit koroonaviiruse tõttu karantiinis, siis on Brexitiga seotud silmast-silma kohtumised hetkel peatatud, toimunud on vaid mõned telefonivestlused. Samas on Euroopa Parlamendi suurim fraktsioon Euroopa Rahvapartei (EPP), kuhu kuuluvad ka näiteks Angela Merkeli kristlikud demokraadid, aga ka Iirimaa vasakpoolse peaministri Leo Varadkari partei liikmed, hakanud nõudma Brexiti üleminekuperioodi pikendamist.

Luksemburgi EPP parlamendisaadik Christophe Hansen, kes on ka parlamendi kaubanduskomitee liige, ütles BBC-le: „Praeguses erakorralises olukorras ei näe ma, kuidas õnnestuks Ühendkuningriigi valitsusel saada hakkama kahekordse probleemiga – võidelda koroonaviirusega ja lahkuda EL-i ühisturult, mis tekitaks kohe jälle vaidluse leppe ja leppeta lahkumise pärast.“ Ta lisas, et üleminekuperioodi pikendamine on antud olukorras ainus mõistlik lahendus: „Julgen loota, et terve mõistus ja arukas käitumine saavad ideoloogiast võitu.“

Ka Ühendkuningriigi leiboristide partei esimehe kandidaat Lisa Nandy on öelnud, et Brexiti üleminekuperioodi tuleb koroonaviiruse tõttu „kindlasti pikendada“.

The Timesi väitel on ka Ühendkuningriigi peaministri Boris Johnsoni juhtivad ametnikud maininud, et silmast-silma kõneluste osas ei jää tõesti muud üle, kui lükata need edasi suvesse. Kuid konservatiividest Brexiti pooldajad nõuavad, et peaminister ei annaks survele järele: „Praegu on õige keskenduda võitlemisele Covid-19-ga ning viimane asi, mida me praegu vajame on tähelepanu kõrvale juhtimine vanade Brexiti vaidlustega.“

Möödunud nädalatel on valitsuse ministrid Michael Gove ja Dominic Raab kinnitanud, et Brexiti üleminekuperioodi ei pikendata mingil juhul. Valitsuse kõneisik vastas EPP avaldusele: „Üleminekuperiood lõppeb 31. detsembril 2020, nii, nagu näeb ette Ühendkuningriigi seadus, mille osas on peaminister väga selgelt öelnud, et ta seda muuta ei kavatse.“

Allikas: Breitbart

Exit mobile version