Uued Uudised

Haritud ja noored inimesed põgenevad sõda alustanud Venemaalt

epa09812027 Passengers arrive on Allegro train from St. Petersburg to Helsinki, Finland, 09 March 2022. Since the start of Russian aggression on Ukraine the Allegro train is one of the last remaining routes of travelling from Russia to the European Union countries. The train runs twice every day in both directions and all tickets are sold. EPA/MAURI RATILAINEN

Viimase kümne aasta jooksul on Venemaalt välja rännanud sajad tuhanded inimesed, emigreerunud on peaasjalikult noored ja haritud keskklassi esindajad.

Pärast Ukraina sõja puhkemist on Peterburist Helsingisse sõitva rongiga Allegro üle piiri Soome tulnud tuhandeid venelasi. Päevas käib kaks rongi ja need on olnud täis. Soome riigiraudtee VR soovib panna lähipäevil sõitma kolmandagi rongi.

Praegu saavad rongiga sõita ainult Soome ja Vene kodanikud. Suurema osa iga päev Helsingisse saabuvast 700 reisijast moodustavad venelased.

“Neil on mingi Schengeni viisa või Soome viisa või mõne teise EL-i riigi viisa või elamisluba. Ja oleme kuulnud, et suurem osa neist sõidab lennujaama,” ütles VR-i Vene-suuna juhataja Viktoria Hurri.

Uurijate sõnul on venelaste kodumaalt lahkumine osa suuremast rändest. Venemaalt tahavad ära minna eeskätt noored ja haritud keskklassi liikmed. Viimase kümne aasta jooksul on välja rännanud sadu tuhandeid inimesi, aga viimastel aastatel on ränne oluliselt hoogustunud.

“Viimase aasta-kahe jooksul on lisandunud väga tugevalt selline poliitiline komponent, mis ilmneb näiteks kodanikuühiskonna ja meediavälja üha rangemas kontrollimises, mille läbi muutub õhkkond üha autoritaarsemaks ja ebakindlus kasvab. See on viinud selleni, et paljud inimesed on lahkunud,” ütles Välispoliitikainstituudi (Upi) vanemteadur Jussi Lassila.

Lahkumisotsuse taga on tema sõnul nii riigi poliitiline kui majandusolukord, ja mõlemad on Ukraina sõjaga veelgi halvenenud. Paljude jaoks on sõda viimane piisk karikas, mis sunnib otsustama Venemaalt lahkumise kasuks.

“Elu muutub võimatuks sellest seisukohast, mida peetakse inimväärseks eluks,” ütles Lassila.

Venemaa vaatenurgast on olukord katastroofiline, lisas ta. Juba enne Ukraina sõda hakkas valitsuse lähiringikondadest tulema signaale, et haritud noortele tuleks kehtestada kohustus jääda kodumaale tööle.

Praegune olukord on pika protsessi finaal, ütles Lassila.

“Küllap see tähendab seda, et haritud venelaste väljarändamine on püsiv trend. On huvitav näha, kas selle suhtes võetakse midagi ette. Võib olla, et seda püütakse mingite meetmetega raskendada.”

Soome on venelastele eeskätt transiitriik, aga Lassila ennustab, et kasvama hakkab ka kohale jäävate venelaste hulk.

“On päris selge, et meil hakkab venekeelsete arv selle kriisi ja konfliktiga kasvama. Ja tuleb olla valmis ka selleks, et kui Venemaa olukord muutub täiesti kaootiliseks, peame valmistuma eriti suureks tulijate hulgaks.” (STT-BNS)

Exit mobile version