Uued Uudised

Illegaalsed migrandid on oma ebaseadusliku rändega võtnud Balkani rahvastelt turvalisuse

epaselect epa07948840 Migrants at camp 'Vucjak' in Bihac, Bosnia and Herzegovina, 25 October 2019. Hundreds of migrants and refugees are fleeing wars from Asia and North Africa, sleeping in parks and in tents at camp 'Vucjak' due to the lack of adequate accommodation in Bihac, Bosnia and Herzegovina. NGOs have warned of the conditions that migrants and refugees are facing ahead of the onset of winter in the Balkans. Poverty, minefields, lack of food and water are only some of the threats migrants along the so-called Balkan route have to deal with, according to the Commissioner for Human Rights at the Council of Europe. EPA/FEHIM DEMIR

Illegaalne migratsioon Türgist Kreekasse ja sealt üle Balkani on taas suurenenud. Saksamaa siseministeeriumi sõnul viitavad kõik andmed sellele, et Balkani regiooni kaudu Lääne-Euroopasse liikuvate illegaalide arv ületab sel aastal 2017. ja 2018. aasta statistika.

Hetkel peatub Balkani regioonis umbes 12 000 migranti, neist ainuüksi Bosnia ja Hertsegoviinas ligi 7000. Ilmaolude halvenemise tõttu seistakse silmitsi migrantide majutusprobleemidega. Aasta algusest saadik on väikeriiki saabunud enam kui 25 000 migranti, kuid neist 18 000 on liikunud edasi teistesse Euroopa riikidesse.

Saksamaa politsei sõnul ongi hakatud taas kasutama Lääne-Euroopasse jõudmiseks üha enam Balkani teekonda ning üheks keskseks peatuskohaks on Una Sana piirkond Bosnia ja Hertsegoviinas.

Piirialadel elavad inimesed on seetõttu üha murelikumad. Näiteks Bosnia ja Hertsegoviina ning Horvaatia piirikülade elanike sõnul tekitavad ringiliikuvad illegaalid kohalikes elanikes hirmu ja kadunud on turvatunne, sest koos migrantidega on kasvanud kuritegevus. Üks Horvaatia Orah linna elanik kutsus siseminister Davor Božinovići koha peale olukorraga tutvuma.

„Kõige hullem on see, kui inimene tunneb end omaenda riigis kaitsetuna. Meid ei kaitse keegi. Teiste riikidega võrreldes on meie olukord kõige hullem.“ Ka teised linnaelanikud kinnitavad, et nende linnake ei ole enam sama turvaline, nagu see enne migrantide sissevoolu oli. „Möödunud nädalal varastas üks migrant mu ema auto, sõitis sellega ja lõhkus selle täielikult,“ rääkis elanik.

Horvaatia piirilinna Vrograci linnakese linnapea Ante Pranicu sõnul on olukord väga tõsine. „Kõigis piirilinnades on sarnane probleem, kuid ennekõike on selle probleemi põhjuseks Euroopa Liidu migratsioonipoliitika.“

Horvaatia siseministeeriumi statistika kohaselt on sellel aastal leidnud aset vähemalt 14 467 illegaalselt riiki sisenemise katset ja 750 inimsmugeldamise juhtu.

Allikad: Die Welt, Voice of Europe

Exit mobile version