Uued Uudised

Isegi Saksamaa on Bideni „Saigon 2“ välispoliitikas pettunud

This handout photo taken and provided by the German armed forces Bundeswehr on August 17, 2021 shows a paratrooper dog handler at the airport in Tashkent, Uzbekistan, shortly before the weapons reception and departure to Kabul, Afghanistan, during a military evacuation operation. - On August 18, the German cabinet approved the mandate for the German armed forces' ongoing evacuation mission in Afghanistan. Up to 600 soldiers can be deployed for the mission until September 30 at the latest. (Photo by Marc Tessensohn and Handout / BUNDESWEHR / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT 'AFP PHOTO / HANDOUT / MARC TESSENSOHN / BUNDESWEHR' - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Saksamaa Bundestagi kristlike demokraatide (CDU) fraktsiooni aseesimees Johann Wadephul mõistis teravalt hukka USA presidendi Joe Bideni otsuse viia väed kiirustades Afganistanist välja. Wadephul, kes on kantsler Angela Merkeli lähedane kolleeg ütles intervjuus Bloombergile, et ameeriklaste tagasitõmbumine nõuab Saksamaalt ja Euroopalt iseseisvama kaitsestrateegia väljatöötamist.

„Mitte keegi ei küsinud meilt, kas see ikka on hea idee lahkuda riigist nii ülepeakaela,“ ütles Wadephul. „Ja praegune äärmiselt häiriv olukord, millega meil silmitsi seista tuleb – kaos Kabulis – on loomulikult selle tulemus.“

Euroopa ei ole varjanud oma pettumust USA tegutsemise üle Afganistanis ja Wadephul märkis, et juhtunul on Atlandi-ülestele suhetele tõsine ja kaugeleulatuv mõju. Ta nimetas USA vägede väljaviimist kaootiliseks ja leidis, et oleks tulnud jätkata läbirääkimisi Talibani liidritega Dohas. Samuti pani ta pahaks, et ameeriklased ei võtnud sisuliselt üldse arvesse Saksamaa panust Afganistanis ega arutanud tegevusi nendega läbi.

Ka Bundestagi väliskomisjoni juht Norbert Roettgen (CDU) väljendas sarnast hukkamõistu. „Asjad ei läinud mitte lihtsalt valesti, vaid tegemist on katastroofiga,“ ütles Roettgen kolmapäeval teleintervjuus. „Tegemist on Lääne moraalse läbikukkumisega – ja selle geopoliitilisi tagajärgi on raske alahinnata. Tegemist on murdepunktiga.“

Wadephul omakorda rõhutas, et Saksamaa ja Euroopa Liit peavad astuma samme oma julgeolekuhuvide paremaks kaitsmiseks. See kujutaks endast aga tõsist geopoliitilist nihet ja eemaldumist USA domineerimisest. „Peame endale aru andma, et USA ei ole enam maailma politseinik ja peame tagama Euroopa julgeoleku“; ütles Wadephul.

Allikas: Bloomberg

Exit mobile version