Uued Uudised

Lääs kavatseb Venemaa tuumarünnakule vastata… sanktsioonidega

NEW YORK, NEW YORK - SEPTEMBER 22: Russian Federation Minister for Foreign Affairs Sergey V. Lavrov speaks during the United Nations Security Council meeting at the United Nations Headquarters to discuss the conflict in Ukraine on September 22, 2022 in New York City. Yesterday, Russian President Vladimir Putin announced a "partial mobilization" of Russian citizens, calling up 300,000 Russian reservists to fight in Ukraine. Putin also stated his support for a referendum to annex Russian-occupied territory in Ukraine, as well as his willingness to use nuclear weapons to defend the territories. In a remote speech yesterday at the U.N. Ukraine President Volodymyr Zelensky called for the revocation of Russia's veto power as a permanent member of the United Nations Security Council in a remote speech yesterday at the United Nations General Assembly. Michael M. Santiago/Getty Images/AFP

Kunagi ütles president Trump, et kui venelased peaksid Ameerikat tuumarelvaga ründama, siis arvestagu ta Moskva ja Peterburi tuhaks muutmisega – tänased Lääne liidrid aga lubavad vastata… Vene majanduse isoleerimisega.

ERR vahendab: The Telegraphi ajakirjaniku ja erusõjaväelase Dominic Nichollsi sõnul on lääneriikidel Vene tuumarelva kasutamisele mitu võimalikku vastust, alates tuumalöögist kuni Vene majanduse isoleerimiseni. Rahvusvahelise strateegiauuringute instituudi (International Institute for Strategic Studies) analüütiku William Alberque sõnul võivad lääneriigid Vene tuumarünnaku kohal teha konventsionaalsete sõjaliste vahenditega vastulöögi Vene õhubaasi või luurerajatise vastu.

Ehk siis ei vasta lääneriigid omapoolse tuumalöögiga, vaid püüavad tavarelvadega rivist välja lüüa need sõjalised objektid, mida kasutatakse tuumalöögi andmisel. Lääneriigid vertikaalset eskalatsiooni (otsene tuumarelvaga vastamine) ei soovi ning tõenäoliselt ei kasuta lääneriigid Vene tuumarelva kasutamise puhul enda tuumarelvi. Vastasel juhul kaotaksid lääneriigid rahvusvahelise üldsuse toetuse.

Horisontaalse eskalatsiooni puhul tehakse Venemaale kahju teistel viisidel ja muudes kohtades.

Samas peab arvestama asjaoluga, et Vene tuumarelva kasutamise doktriinis ei ole tuumarelva kasutamine nõnda tabu nagu lääneriikides – nemad ähvardustega kokku ei hoia. Küll aga võib Lääne vaoshoitus innustada ettearvamatuid Vene kindraleid – vastulöögid tulevad tavarelvastusega ja kui tulebki tuumavastulöök, siis sõjaliste objektide pihta. Selles, et venelased võivad tuumalöögi näiteks Ukrainas vastupanu murdmiseks just tsiviilelanikkonna vastu suunata, ei maksa kahelda.

Tuumasõda ei taha keegi, aga venelased on selle propageerimisel üliaktiivsed, lääneriigid seevastu ei näi tahtvat sellel isegi mõelda.

Uued Uudised, ERR

Exit mobile version