Uued Uudised

London Bridge`i noarünnaku sooritaja oli juba teada äärmuslane, kuid sai ikkagi järjekordse kuriteo toime panna

Forensic officers attend the scene in central London, Saturday, Nov. 30, 2019, after an attack on London Bridge on Friday. UK counterterrorism police on Saturday searched for clues into how a man imprisoned for terrorism offenses before his release last year managed to stab several people before being tackled by bystanders and shot dead by officers on London Bridge. Two people were killed and three wounded. (Steve Parsons/PA via AP)

Scotland Yard on nüüdseks teinud kindlaks eilse London Bridge’i noarünnaku toimepanija, kelleks osutus 28-aastane Usman Khan. 2012. aastal mõisteti mees kaheksaks aastaks vangi terrorirünnaku planeerimise eest Londoni börsil, kuid karistust vähendati hiljem ja ta vabastati lõpuks 2018. aastal ennetähtaegselt, ehkki pidi endiselt kandma jalavõru.

Kuigi kriminaalhooldusnõukogul oli kohustus veenduda Khani vanglast vabastamise eel tema ohutuses, väidab nõukogu, et nemad ei ole mingit vastavat raportit esitanud ja Khan vabastati ilmselt automaatselt.

Võltspommivesti kandnud Khan jõudis rünnata London Bridge’il noaga viite inimest, kellest üks mees ja üks naine surid ning kolm inimest said raskelt vigastada. Politsei lasi terroristi maha.

Enne London Bridge’i noajooksu ähvardas Khan lasta õhku Cambridge’i ülikooli kriminoloogia osakonna Fishmongers’ Halli hoone, kus ta osales endistele vangidele mõeldud reintegratsiooni seminaris.

20. detsembril 2010 arreteeriti Khan, kes oli plaaneerinud koos üheksa teise Al-Qaedaga seotud isikuga pommirünnakut Londoni börsi vastu jõululaupäeval. Khani arreteerimisel leidis politsei käsitsikirjutatud nimekirja teistest planeeritud sihtmärkidest, mille hulgas olid näiteks Ameerika Ühendriikide suursaatkond Londonis, Londoni tolleaegse linnapea Boris Johnsoni kodu, St. Pauli katedraali reverendi ja kahe rabi kodud.

Ühtlasi olid nad viinud läbi vaatlusi teiste võimalike sihtkohtade ründamiseks nagu näiteks Big Ben, Westminster Abbey, London Eye. Lisaks plaanisid nad saata postiga viis pommi Londoni sünagoogidesse ja saientoloogia kiriku peakorterisse.

Khani enda sõnul oli tema ja tema kaasdžihadistide jaoks olemas vaid kolm võimalikku stsenaariumi: võit, märterlus või vangla. Khan jättis teismelisena kooli pooleli ja veetis seejärel aastaid Pakistanis. Suurbritanniasse naastes hakkas ta tegelema äärmusislami levitamisega internetis ja talle tekkis arvestatav hulk järgijaid. Ta plaanis kasutada oma vanemate maad Kashmiris terroristide väljaõppelaagri jaoks ning lootis kehtestada sealses regioonis šariaadi seadused.

Allikad: Daily Mail, The Telegraph

Exit mobile version