Uued Uudised

Majandusteadlane Davosis: Greta Thunberg peaks minema oma nõudmistega Pekingisse ja paluma neil tehased sulgeda

A coal-burning power station can be seen behind migrant workers as they walk carrying their shovels on the construction site of a water canal, being built in a dried-up river bed located on the outskirts of Beijing October 22, 2010. The top U.S. climate change negotiator Todd Stern was in Beijing this week for talks about rifts between the world's top two economies. China is the world's biggest total emitter of greenhouse gases from human activity, having surged past the United States, the world's second biggest emitter and long the world's largest, and rejects an absolute cap on the country's greenhouse gas emissions as unfair because it has contributed less to the problem historically, claiming its emissions per capita are still relatively low and it needs leeway to grow its economy. REUTERS/David Gray (CHINA - Tags: ENVIRONMENT ENERGY BUSINESS)

Tuntud majandusteadlane Niall Ferguson kiidab intervjuus Die Weltile Donald Trumpi Davosi kõnet ja soovitab Greta Thunbergil oma üritusi korralda Hiinas, mitte Davosis.

Fergusoni sõnul oli Trumpi kõne väljapeetud, ta ei liialdanud seekord eriti ning võttis sellega kriitikutelt võimaluse tema mõnitamiseks. „Selle asemel keskendus ta oma majandusedule, mis on väga reaalne.“

Oma kõnes viitas Ameerika Ühendriikide president, et USA praegune majandusmudel peaks olema eeskujuks kogu maailmale. Ka sellega nõustub Ferguson. „Kui inimesed vaataksid korra ka tulemusi ega keskenduks ainult retoorikale, siis nad näeksid, et USA on Trumpi all suutnud edukalt kombineerida finants- ja rahapoliitilisi stiimuleid. Ajal, mil Euroopa alles arutab selle üle, kas üleüldse midagi teha saab, on vabariiklased viinud läbi suure maksulangetuse.“

Ferguson lisas, et töökohtade loomine USA-s on olnud veelgi edukam, kui Trump oma Davosi kõnes välja tõi ja eriti on muudatustest saanud kasu madala kvalifikatsiooni ja keskmisest madalama sissetulekuga inimesed.

Ferguson kritiseeris ka Euroopa nn rohelist kokkulepet (Green Deal), mille kohta arvatakse, et see toob võluväel kaasa majanduskasvu: „Ometi on ju ilmselge, et Green Deal hoopis pidurdab majanduskasvu.“ Tema sõnul vähendab roheline kokkulepe tööstuse konkurentsivõimet.

„Saksamaa on oma energiapoliitikas otsustanud kiiruga loobuda tuumaenergia kasutamisest, ent nüüd tehakse olukord veel hullemaks. Idee, et Green Deal võiks aidata kaasa majanduskasvu tekitamisele, on hetkel maailmas üks kummalisemaid ideid üldse,“ oli Ferguson otsekohene.

Kliimaprobleemidest rääkides viitas Ferguson tõsiasjale, et neid ei tekita mitte Euroopa, vaid Hiina ja India. „Euroopa on selles mõttes tähtsusetu. Greta Thunbergi sünnist alates on Hiina tekitanud üleilmsest süsinikdioksiidi emissioonist 60%. India 20%, Euroopa ja Ameerika põhimõtteliselt 0%. Mõte, et kliimakatastroofi on võimalik takistada Euroopa poliitikate mõjutusel on täiesti hullumeelne ettekujutus.“

Tema sõnul peaks Greta Thunberg minema oma nõudmistega Pekingisse. „Ja eks siis ole näha, kuidas inimesed seal reageerivad, kui neile öelda, et nad peavad oma vabrikud sulgema.“

Veel soovitab Ferguson Euroopale, et riigid peaksid tegema suuremaid sõjalisi investeeringuid. „Sest kui Emmanuel Macronil õigus ja NATO ongi n-ö ajusurnud, siis peaks olemas olema plaan B. Tsaar Vladimir Putin ei lase end igavesti  Baltikumist eemal hoida. Trumpil on igati õigus nõuda Saksamaalt ja Euroopalt selgelt suuremaid kaitsekulutusi,“ ütles Ferguson. Ja kordab üle juba ammu tuttava ütluse: „Kui tahad rahu, valmistu sõjaks!“

Ta vihjab sellele, mis suunas maailm praegu liigub. „See ei ole enam vabakaubandusmaailm, piirideta globaliseerunud maailm. See on maailm, milles riiukuked nagu Hiina ja Venemaa massiliselt relvastuvad, aga Euroopa istub niisama ja räägib rohelisest kokkuleppest. Ma tahaksin hüüda: halloo! Aeg on ärgata!“

Ka Saksamaa kantsleri Angela Merkeli kohta ei leidu Fergusonil kuigi palju kiitvaid sõnu. „Merkel kuulub ajajärku, mis on ammu seljataha jäetud. Teie kantsler on täielik ebaõnnestuja. Euroopa projekt on alla käinud. Edasist integratsiooni ei tule,“ usub Ferguson. „Ja siis on veel migratsioonikriis. Kõigepealt ignoreeris Saksamaa migratsiooni täielikult ega võtnud Araabia kevade revolutsiooni sugugi tõsiselt. Siis käitus riiki nii, nagu oleksid süüdi teised riigid. Ning kui migratsioonikriis korraga käes oli, tegi Saksamaa valitsus täieliku kannapöörde. Selle otsuse sotsiaalseid ja ühiskondlikke tagajärgi võib tunda tänaseni.“

Allikas: Die Welt

Exit mobile version