Uued Uudised

Mosambiigi Palma linnast on islamistide rünnakute eest pagenud 30 000 inimest

epaselect epa09131131 Mozambique army soldiers take a ride on a motorbike in the streets of Palma, Cabo Delgado, Mozambique, 12 April 2021. The violence unleashed more than three years ago in Cabo Delgado province escalated again about two weeks ago, when armed groups first attacked the town of Palma. EPA/JOAO RELVAS

Ajal, mil Euroopas kaitstakse islamofoobia-vastaste seadustega islamiinvasiooni, võtab sõjakas islam üle üha suuremaid piirkondi kogu maailmas.

Mosambiigi kirdeosas asuvast Palma linnast on märtsi lõpust alates džihadistide rünnakute eest põgenenud 30 000 inimest, ütles ÜRO pagulasamet (UNHCR) reedel.

Äärmusrühmitusega Islamiriik (IS) seotud võtlejad ründasid linna 24. märtsil, tappes kümneid inimesi ja sundides elanikud põgenema.

UNHCR-i pressiesindaja Babar Baloch ütles, et vägivalla järsk tõus Põhja-Mosambiigis ja selle humanitaartagajärjed teevad väga murelikuks. Ohus on kõige kaitsetumate elanike – naiste ja laste turvalisus.

Mosambiigi Cabo Delgado provintsis on olukord pinev juba kolm aastat, sest džihadistid üritavad seal kalifaati luua. Pealtung tähtsale gaasitööstuskeskusele Palmale tähendab aga mässu ohtlikku ägenemist.

Prantsuse energiahiid Total peatas dižihadistide sissetungi järel miljarditesse dollaritesse ulatuva gaasiprojekti rahutu piirkonna läheduses.

Balochi sõnul püüavad põgenikud jõuda ohutusse piirkonda kodumaal, kuid paljud pagevad ka üle piiri.

Konflikt on toonud kaasa tõsiseid inimõigusrikkumisi, elutähtsad teenused on katkenud, lisas ta.

“Naised ja lapsed moodustavad ligi 80 protsenti inimõigusrikkumiste ohvritest, keda UNHCR-i meeskonnad toetavad,” ütles Baloch.

Ta rõhutas, et põgenemine Palmast jätkub, kuid lahti on veel vaid üksikud põgenemisteed, sestap on UNHCR mures nende pärast, kes ei pääse linnast välja.

Cabo Delgados tegutseb alates 2017. aastast džihadistide rühmitus, mida tuntakse Al-Shababina. Vägivald on nõudnud vähemalt 2600 inimese elu ja ümber asuma on sunnitud üle 700 000 inimese. (AFP-BNS)

Exit mobile version