Uued Uudised

Osa Euroopast vilgutab Prantsusmaa eestvedamisel inimkaubanduse hoogustamisele rohelist tuld

epa07704698 Migrants disembark from an Italian Guardia di Finanza (GdF) ship in Pozzallo, Sicily Island, southern Italy, 09 July 2019. A total of 53 migrants were rescued on a boat in the Sicilian Channel by a Coast Guard patrol boat, but six of them were immediately transferred to Lampedusa due to medical problems. EPA/FRANCESCO RUTA

Euroopa näitab taas, et ei kavatse migratsiooni peatamiseks midagi ette võtta ja taastab kunagi segadust tekitanud põgenike jaotamise – seekord küll mitte otseste kvootide, kuid siiski tugeva survega.

Prantsuse president Emmanuel Macron teatas esmaspäeva õhtul, et Euroopa Liidu liikmesriigid tegid edusamme Vahemerel päästetud migrantide ümberjaotamise küsimuses.

Macroni sõnul kiitsid plaani heaks 14 riiki, kellest kaheksa lubasid selles aktiivselt osaleda. Nende riikide seas on Prantsusmaa, Saksamaa, Soome, Luksemburg, Portugal, Leedu, Horvaatia ja Iirimaa, teatas Prantsuse presidendi kantselei ülejäänud kuut nimetamata.

Itaalia parempoolne immigratsioonivastane valitsus on keelanud merel kokku korjatud migrante kandvatel laevadel enda sadamatesse sisenemise, sest liiga vähesed EL-i liikmesriigid on nõus neid vastu võtma.

See on toonud kaasa olukorra, kus iga kord kui mõni vabaühendue korjelaev Vahemerel migrante pardale võtab, algavad EL-is keerulised läbirääkimised nende liikmesriikide vahel jaotamise üle. Alles kokkuleppe saavutamise järel lubab Itaalia migrante vedavatel laevadel maabuda.

Prantsusmaa ja Saksamaa on teinud ettepaneku luua koalitsioon riikidest, mis on valmis kuni oktoobrini vastu võtma migrandid kohe kui nad EL-is maabuvad.

EL-i sise- ja välisministrite esmaspäevasel kohtumisel saavutati esialgne kokkulepe, mille eesmärk on liikuda migrantide “tõhusama” ümberjaotamise süsteemi poole.

Kohtumisest jäi kõrvale oma sadamad abiorganisatsioonide päästelaevadele sulgenud Itaalia rahvusmeelne siseminister Matteo Salvini, kes kirjutas pühapäeval Twitteris, et on vastu sellele, et põgenikepoliitika määravad Prantsusmaa ja Saksamaa, lisades, et Itaalia “soovib panna teisi ennast austama”.

Pärast kohtumist kirjutas ta, et kokkuleppes joonistus välja nõudmine, et Itaalia “oleks ka edaspidi Euroopa põgenikelaager”. Salvini sõnul ei allu Itaalia käskudele ja ei ole partner. “Kui Macron tahab migrantide üle arutada, tulgu Rooma,” lisas ta.

Seega on liberaalne Euroopa näidanud, et kavatseb edaspidigi ebaseaduslikke migrante majutada ja seega üha uusi paate mereteele kutsuda.

Exit mobile version