Uued Uudised

Paljud hoiatasid, kuid kuulda ei võetud: Euroopa on nüüd Venemaa gaasipantvang

epa08646589 (FILE) - German Chancellor Angela Merkel (L) and Russian President Vladimir Putin during the International Libya Conference in Berlin, Germany, 19 January 2020 (reissued 04 September 2020). Opposition parties have called on German Chancellor Merkel to abandon the joint German-Russian pipeline project Nord Stream 2 in response to the alleged poisoning of Kreml critic Alexei Navalny. EPA/HAYOUNG JEON *** Local Caption *** 55781385

Möödunud nädalal teatas Venemaa, et suurendab maagaasi tarneid ja tuleb appi kerkivate gaasihindadega hädas olevale Euroopale. Ekspertide sõnul kinnitab niisugune käik varasemaid hoiatusi – Euroopa on nüüd suuresti Venemaa pantvang, kirjutab CNBC. Ka USA on eurooplasi sellise stsenaariumi eest korduvalt hoiatanud, seda nii president Trumpi kui ka Obama ja Bideni ajal.

Möödunud nädalal lõid maagaasi hinnad Euroopas järjekordselt rekordeid, suurenenud nõudlus ja vähenenud tarned on seadnud energiasektori külmade saabumise eel väga keerulisse seisu. Venemaa lisatarnete teate peale toimus mõningane hinnalangus, kuid ekspertide sõnul näitab olukord selgelt, kuidas Euroopa on Venemaal n-ö pihus. Järgmine samm on vastuolulise Nord Stream 2 gaasijuhtme kasutuselevõtt, mis hetkel ootab veel kasutusluba Saksamaalt.

Mõnede spetsialistide arvates ongi Venemaa pidanud gaasitarneid Euroopasse kinni eesmärgiga sundida Saksamaad Nord Stream 2 kasutusloa andmisega kiirustama. Venemaa küll eitab seda, kuid asepeaminister Aleksander Novak teatas kolmapäeval, et suure tõenäosusega aitaks Nord Stream 2-le antud kasutusluba gaasihindu alandada. Saksamaa ei ole siiski kasutusloa osas midagi lubanud ja teatas teisipäeval, et enne gaasijuhtme käivitamist tuleb tagada konkurentsieeskirjade järgimine.

Energiaturgude vanemstrateeg Timothy Ash leiab, et olukord on täiesti uskumatu. „Euroopa on teinud end ise energiaküsimustes Venemaa pantvangiks,“ ütles ta. „On ilmselge, et Euroopa on Venemaal energiatarnete osas pihus ja selle lõpetamiseks või selle vastu tegutsemiseks liiga nõrk.“

Ka Oxfordi energiauuringute instituudi teadlase Mike Fulwoodi arvates on Venemaa gaasitarnete suurendamise otsus puhtalt poliitiline ja seotud Nord Stream 2 kasutusloaga.

Ühe suurenevad energiahinnad on tõusnud EL-is väga põletavaks teemaks ja üha enam arutatakse suurema energiasõltumatuse saavutamise üle. Ka asjatundjad leiavad, et Euroopa peab leidma võimalusi energiasõltuvuse vähendamiseks Venemaast. Lisaks on Euroopa gaasiga varustamine olnud juba pikka aega pingeid tekitav teema. Ekspertide meelest on vaidlused Euroopa gaasitarnete üle omamoodi varisõda USA ja Venemaa vahel, kus kumbki üritab saavutada regioonis turuliidri positsiooni.

Allikas: CNBC

Exit mobile version