Uued Uudised

Prantsuse parlament hääletab islamiäärmusluse vastase eelnõu üle

TOPSHOT - A Palestinian woman walks past a mural bearing the portrait French President Emmanuel Macron in the Nusseirat refugee camp in the central Gaza Strip on October 28, 2020, drawn to denounce Macron's defence of cartoons depicting the Prophet Mohammed. - Calls to boycott French goods are growing in the Arab world and beyond, after Macron criticised Islamists and vowed not to "give up cartoons" depicting the Prophet Mohammed in recent comments that came in response to the beheading of a teacher, Samuel Paty, outside his school in a suburb outside Paris earlier this month, after he had shown cartoons of the Prophet Mohammed during a class he was leading on free speech. (Photo by MOHAMMED ABED / AFP)

Prantsuse parlament hääletab teisipäeval äärmuslusevastase eelnõu üle, mis valitsuse hinnangul on vajalik sekulaarse riigikorra tugevdamiseks, kuid kriitikute sõnul õõnestab usuvabadust.

Eelnõu taustal on kolm mullust terrorirünnakut, nende seas koolitunnis prohvet Mohammedi pilapilte näidanud õpetaja Samuel Paty tapmine oktoobris.

Uut seadust nimetatakse separatismivastaseks eelnõuks, kuivõrd ministrid kardavad, et islamiäärmuslased loovad kogukondi, mis tõrjuvad Prantsuse sekulaarset identiteeti ja riigikorda, aga ka väärtusi nagu sooline võrdõiguslikkus.

Prantsusmaa on koduks Euroopa suurimale moslemikogukonnale, kuid riiki on alates 2015. aasta jaanuarist tabanud hulk rünnakuid, kus on hukkunud ühtekokku sadu inimesi.

Parlamendi alamkoda peaks eelnõu üle hääletama pärastlõunal, pärast 135 tundi kestnud arutelusid, mille raames tehti eelnõule 313 muudatust.

President Emmanuel Macroni võimuparteil on parlamendis suur enamus, mistõttu on seaduse vastuvõtmine tõenäoline. Tulevatel kuudel arutatakse seda aga ka senatis, mis võib teha uusi muudatusettepanekuid.

Siseminister Gerald Darmanin ütles pühapäeval, et eelnõu “pakub konkreetse vastuse radikaalse islami ideoloogiale, mis on vaenulik väärtuste suhtes, millele vabariik rajati”.

Seadusega võetakse sihikule vihakõne internetis ja isikuandmete jagamine avasektori töötajate kohta, mida võidakse kasutada nende ründamiseks. Samuti nähakse ette trahve või vanglakaristust arstidele, kes kontrollivad tüdrukute süütust.

Riigile antakse senisest suurem voli sulgeda pühakodasid, mis levitavad “teooriaid või ideid, mis viivad viha või vägivallani isiku või isikute suhtes”. Kõige vastuolulisemad on aga paragrahvid, millega karmistatakse tingimusi, mil lapsi koduõppele lubatakse. (AFP-BNS)

Exit mobile version