Uued Uudised

Saksamaa on hädas Islamiriigist naasjatega – paljud neist on riigivõimu eest varjus

A German woman who joined the Islamic State jihadist group stands between her lawyers Sera Basay-Yildiz (L) and Ali Aydin (R) as she arrives at court for another session of her trial in Munich, southern Germany, on July 4, 2019. - The woman is accused, among others, of the war crime of letting a five-year-old Yazidi "slave" girl die of thirst in the sun. The case against Jennifer W is believed to be the first anywhere in the world for international crimes committed by IS militants against members of the Yazidi minority. (Photo by Peter Kneffel / dpa / AFP) / Germany OUT

Saksamaal hiljuti avaldatud raporti kohaselt puuduvad riigi salateenistusel täielikult andmed 160 Saksamaale tagasi pöördunud ISISe võitleja kohta.

Lisaks puudub riigil plaan, mida teha 120 Saksamaa kodanikuga, kes viibivad veel endiselt Lähis-Idas.

Raporti kohaselt on ISISe ridades võidelnud tuhandest Saksamaa kodanikust Saksamaale naasnud 350. Osad neist on Saksamaal vangis, teised ootavad oma kohtuprotsessi, kuid tervel hulgal on õnnestunud riiki siseneda nii, et nende asukoha kohta puudub igasugune teave. Need, kes ei ole tulnud tagasi, on kas saanud surma või on Süürias ja Iraagis kurdide käes vangis.

Raporti sõnul kujutavad kõik Saksamaale naasnud võitlejad endast potentsiaalset julgeolekuriski. „Põhimõtteliselt tuleb eeldada, et islamistide käitumine valdavalt ei muutu,“ seisab raportis. „Nende oskus liikuda Lääne riikides märkamatult ringi tähendab džihadistide rühmituste vaatenurgast seda, et tagasipöördujad on määratud planeerima ning viima täide rünnakuid neis riikides.“

Viimastel aastatel Saksamaal ja mujal Lääne-Euroopas korraldatud terrorirünnakute korraldajad on olnud enamasti isikud, kes on andnud truudusvande Islamiriigile.

Saksamaa valitsuse kõneisik Steve Alteri sõnul on valitsusel keeruline väljakutse tuua kõik endised Saksamaalt pärit ISISe võitlejad kohtu ette. Varasemalt on olnud olukordi, kus võitlejate üle kohtumõistmine on osutunud raskeks, kuna Saksamaa seaduste kohaselt on vaja süüdimõistva otsuse langetamiseks väga kõrge tasemega tõendusmaterjale nagu fotosid või sotsiaalmeedia kontosid.

Saksamaa föderaalparlament võttis hiljuti vastu seaduse, mis võtab topeltkodakondsusega isikutelt ära õiguse Saksa passile juhul, kui nad liituvad piiritaguste terroristlike rühmitustega.

Der Tagesspiegeli ajakirjanik Frank Jensen ütles Fox Newsile, et enne Saksa kohtu ette toomist viiakse iga üksiku vangi kohta Süürias või Iraagis läbi põhjalik uurimine. „Saksamaal on väga suur islamiterrori oht ja paljud inimesed ei soovi nende võitlejate naasmist,“ ütles Jensen.

Allikad: The Scottish Sun, Voice of Europe

Refereeris Triin van Doorslaer

Exit mobile version