Uued Uudised

Sotsioloog: Vene-Lääne globaalseks vastasseisuks kujunenud Ukraina sõda võib kaasa tuua Euroopa majanduse krahhi

Ukrainian President Volodymyr Zelensky (R) and Prime Minister of Sweden Ulf Kristersson give their joint press conference following the talks in Kyiv on February 15, 2023. (Photo by Sergei SUPINSKY / AFP)

Prantsuse tuntud sotsioloog, antropoloog ja ajaloolane Emmanuel Todd leiab, et III maailmasõda on juba alanud ja et Ukraina pinnal toimuv sõda on eksistentsiaalse tähtsusega nii Ameerika Ühendriikidele kui ka Venemaale. Prantsusmaa riiklikus demograafiainstituudis töötav Todd rääkis Le Figarole, et Bidenil ei ole enam aega oodata. „Ameerika on hapras seisus ja Venemaa majanduslik vastupanu surub USA imperialismi kuristiku suunas,“ ütles Todd.

Tema sõnul on selge, et Ukraina territooriumil toimuv sõda on arenenud globaalmajanduslikuks vastasseisuks Lääne ja Venemaa vahel, keda toetab Hiina. „Sellest on saanud maailmasõda,“ leiab Todd.

Juba 1976. aastal Nõukogude Liidu kokkukukkumist ennustanud Toddi arvates ei oodanud esialgu keegi, et Venemaa suudab seista vastu Lääne majanduslikule survele, kuid tegelikult on venelased sanktsioonidele üllatavalt hästi vastu pidanud. Juhul kui Venemaal õnnestub Hiina abiga Euroopat majanduslikult kurnata, kukub USA majanduslik ja rahanduslik kontroll maailma üle kokku ja koos sellega ka USA võime katta oma tohutut kaubanduspuudujääki, leiab Todd.

Tema sõnul ei näe ei Venemaa ega ka USA konfliktile mingit sobivat lahendust, kuna mõlema jaoks on panused liiga kõrged. „Seepärast olemegi nüüd lõputus sõjas, vastasseisus, mille tulemuseks on vältimatult ühe või teise poole kokkukukkumine.“

Toddi arvates on sõja üheks kindlaks kaotajaks Euroopa: „Me loeme ruumeetreid, mida ukrainlased on tagasi võitnud, samas kui Venemaa lihtsalt ootab Euroopa majanduse krahhi. Meie oleme peamine rindejoon.“

Hiljuti Šveitsi ajakirjale Weltwoche antud intervjuus lisas Todd, et praegune sõda on paljuski seotud Saksamaaga. Ta selgitas, et USA üheks peamiseks ajendiks konflikti eskaleerimisel Venemaaga oli seotud üha soojemaks muutuvate suhetega Saksamaa ja Venemaa vahel. „USA oli algusest peale väga selgelt vastu gaasijuhtmete ehitamisele [Venemaa ja Saksamaa vahel]. NATO laienemine Ida-Euroopasse ei olnud suunatud peamiselt mitte Venemaa, vaid Saksamaa vastu.“

Todd toob ka välja ebameeldiva tõdemuse, et Putin ei ole tegelikult sugugi nii isoleeritud, nagu peavoolumeedias sageli väidetakse. „Kui vaatame ÜRO hääletusi, siis näeme, et 75% maailmast ei järgi tegelikult Läänt; Lääs on tegelikult väga väike.“

Allikas: Remix News

Exit mobile version