Uued Uudised

Suurbritannia peaprokurör: parlament käitus “häbiväärselt” ja neil pole moraalset õigust neil pinkidel istuda

A video grab from footage broadcast by the UK Parliament's Parliamentary Recording Unit (PRU) shows Britain's Attorney General Geoffrey Cox responding to an urgent question in the House of Commons in central London on September 25, 2019 on the prorogation of parliament and the Supreme Court's judgement after parliament resumed. - Britain's parliament resumed on Wednesday after the Supreme Court ruled that Prime Minister Boris Johnson's order to suspend it was "unlawful, void and of no effect". Johnson, who has vowed to press ahead with his plans for Brexit on October 31, was due to address MPs later on Wednesday. (Photo by HO / various sources / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT " AFP PHOTO / PRU " - NO USE FOR ENTERTAINMENT, SATIRICAL, MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS - EDITORS NOTE THE IMAGE HAS BEEN DIGITALLY ALTERED AT SOURCE TO OBSCURE VISIBLE DOCUMENTS

Tööle naasnud Briti parlamendisaadikute käitumine on “häbiväärne”, ütles kolmapäeval Briti peaprokurör Geoffrey Cox.

Cox pidas kõne Briti parlamendi alamkojas, kus ta kaitses oma seisukohta, et parlamendi töö peatamine peaminister Boris Johnsoni poolt oli seaduslik. “Parlamendisaadikud on liiga argpükslikud, et hääletada valitsuse umbusaldamise poolt, mis käivitaks ennetähtaegsed valimised,” sõnas ta.

Coxi hinnangul on tegemist hetkel “surnud parlamendiga”, millel pole moraalset õigust “nendel rohelistel pinkidel istuda”.

“Parlamendil peaks olema julgust valijaskonnaga silmitsi seista, kuid ei tee seda, sest paljud neist tahavad peatada Suurbritannia lahkumist EL-ist,” ütles ta.

Briti ülemkohus otsustas teisipäeval, et peaminister Boris Johnsoni otsus peatada viieks nädalaks parlamendi töö on ebaseaduslik, ja kuulutas selle kehtetuks.

Briti parlament kogunes kolmapäeval taas istungile pärast seda, kui ülemkohus oli päev varem ebaseaduslikuna kehtetuks kuulutanud peaminister Boris Johnsoni otsuse see viieks nädalaks vaheajale saata.

24. juulil ametisse astunud Johnson tegi kuninganna Elizabeth II-le kui riigipeale ettepaneku parlamendi töö peatada ja kuninganna otsusel leidiski see 10. septembril aset.

Parlamendi töö peatamine uue istungjärgu eel on tavaline ja seda on kombeks teha peaaegu igal aastal. Sügisel on see iseäranis tavaline, kuna septembris ja oktoobri algul peavad erakonnad reeglina oma aastakongressi.

Johnsoni otsus aga ei meeldinud Brexiti-vastastele, sest ta jättis parlamendi hääleta vahetult enne Brexitit, mille kaudu loodavad nad takistada selle toimumist või vähemalt kapitulantliku leppeta lahkumist.

Exit mobile version